Domáce Politika Top

Koalícia má pred sebou dôležitú voľbu. Kiskovi sa ich zámer nepáči

Kiska na návšteve Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Parlament bude už dnes popoludní voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Definitívna dohoda na menách však stále nie je. Koalícia si vzájomné rokovania opäť nechala na poslednú chvíľu a za jedným stolom má sedieť až dnes. Voľba by sa však nemusela tentokrát skončiť fiaskom. Expremiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico avizoval, že koalícia má záujem ponúknuť prezidentovi prvú skupinu kandidátov tak, aby na Ústavnom súde sedela minimálne nadpolovičná väčšina sudcov. To sa ale nepozdáva prezidentovi Andrejovi Kiskovi a vyzýva zákonodarcov k zodpovednosti pri voľbe. Kvalitných kandidátov je podľa neho dosť.

 

Bývalý premiér a predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico potvrdil, že existuje rámcová dohoda, ako postupovať pri voľbe sudcov Ústavného súdu. ,,Máme záujem zvoliť kandidátov. Klamal by som vám, keby som vám teraz povedal, že sa dá stopercentne predpokladať, že zvolíme 18 kandidátov. To je podľa mňa veľmi náročné. Na to budeme asi potrebovať niekoľko volieb.” Fico dodal, že pokiaľ ide o prvú skupinu kandidátov na sudcov Ústavného súdu, je vôľa vo vládnej koalícii aj v tajnej voľbe sa dohodnúť a ponúknuť prezidentovi prvú skupinu kandidátov. A to tak, aby na Ústavnom súde sedela minimálne nadpolovičná väčšina sudcov. ,,Ako vnímam atmosféru na koaličnej rade, tak si myslím, že sme viac menej dohodnutí, že by sme toto prvé kolo mohli takýmto pozitívnym spôsobom zvládnuť,” povedal Fico. Strana Smer-SD aj naďalej presadzuje myšlienku tajného hlasovania. ,,Tajné hlasovanie je pre nás sväté, pri takých vážnych a citlivých otázkach, ako je voľba sudcov Ústavného súdu, by to malo byť zachované,” zdôraznil Fico.

Predseda klubu Most-Híd Tibor Bastrnák sa vyjadril, že v ich klube sa rozprávali o menách kandidátov. ,,Máme nejaké odporúčania, ale nie je to ešte úplne konečné. Budeme sa o tom rozprávať.” Na margo dohody v koalícii potvrdil, že vyzerá nádejne. Podľa Bastrnáka je v strane Most-Híd prijateľná verejná aj tajná voľba. ,,Samozrejme, pre nás je podstatné, aby boli zvolení ústavní sudcovia, akým spôsobom, to je druhoradé.”

Podľa šéfa klubu SNS Tibora Bernaťáka je dôležité, aby bol Ústavný súd funkčný. ,,Urobíme všetko preto, aby bol sfunkčnený. Môžem potvrdiť, že spejeme k dohode,” reagoval na otázku ohľadom rokovania v koalícii. Keďže verejná voľba nebola úspešná, tajnej voľbe je naklonená už aj strana SNS. Podmienka je ale jasná, nájsť prienikové mená a zvoliť dostatočný počet kandidátov. ,,Ak má ísť ďalej táto debata, ja nemám problém, aby sme ostali pri verejnej voľbe, aby sme sa dohodli doslova na voľnom výbere tak, ako sme to urobili prvýkrát, ale som pripravený aj na koaličnú dohodu, ktorá keď bude odrzkadlovať tajný výber a bude s tým stotožnená aj spoločnosť, čo vidím, že je, tak pristúpime k tomu. Ja si myslím, že by sa mala nájsť minimálne tá skupina sudcov, aby boli sfunkčnené senáty. Čo vám viem sľúbiť, je to, že budú zodpovedné rokovania,” reagoval predseda parlamentu a strany SNS Andrej Danko.

 

Koalícia má záujem vybrať kandidátov. Zdroj: SITA Ľudovít Vaniher

Kiska nie je nadšený

Prezident Andrej Kiska zareagoval na informácie od koalície a nerozumie, prečo by mu mali po voľbe poslať len zopár mien kandidátov a nie všetkých 18. ,,Máme dostatok kvalitných kandidátov a nerozumiem, prečo by mali predložiť len zopár mien, ako som počul,” rozhorčil sa Kiska.

 

Kiska nerozumie, prečo by mal dostať len zopár mien. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Hodnotové kvality uchádzačov

Kým sa koalícia stále dohaduje, opozícia až také problémy nemá. Poslanec SaS a člen ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik povedal, že na zozname vidia dobré mená, ktoré budú voliť. ,,Poslanci SaS sa budú rozhodovať výlučne podľa hodnotových kvalít uchádzačov.” Na otázku, či sa dohadovali na zozname aj s ostatnými opozičnými stranami uviedol: ,,Myslím si, že oni tiež tam vidia dobré mená, tak si myslím, že nie je treba sa nejako dohadovať‘‘. Strana SaS od začiatku podporuje verejnú voľbu kandidátov v parlamente. „Národná rada má okrem zákonodarnej a kontrolnej aj zastupiteľskú funkciu, teda takú, ktorou ako zástupca ľudu, ktorý si ju zvolí, vykonáva vôľu ľudu. Neoddeliteľnou súčasťou výkonu takej zastupiteľskej funkcie je aj možnosť, aby tí, ktorí poslancov do Národnej rady svojimi hlasmi poslali, mali možnosť si odkontrolovať, ako bola taká funkcia prakticky vykonávaná,” zdôraznil Baránik.

Poslanci OĽaNO budú rozhodovať o kandidátoch vzhľadom na ich morálny, odborný a profesijný profil. ,,Konzistentne presadzujeme verejnú voľbu, keďže ľudia majú právo vedieť, za koho hlasovali ich volení zástupcovia,‘‘ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár pre Glob.sk skonštatoval, že v ich strane dopĺňali zoznam z minulej voľby. ,,Bude to prakticky kopírovať to isté hlasovanie, ktoré bolo minule, čo sme sa stretli celá opozícia. Dali sme si desať mien, tak tých tam určite zapracujeme a ešte k tomu si dávame nejakých našich, ktorých sme si vybrali.‘‘ Sme rodina sa zúčastní voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu, bez ohľadu na to, či bude verejná alebo tajná.

 

Sme rodina doplnila zoznam mien z minulej voľby. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Problém na vypočúvaní

Zatiaľ čo poslanci finalizujú zoznam mien, ústavnoprávny výbor stihol 21.-22. marca vypočuť samotných kandidátov na ústavných sudcov. Aktuálne po poste na Ústavnom súde baží 29 kandidátov. Tento raz bolo ich vypočúvanie efektívnejšie. Každý uchádzač mal na úvodné vystúpenie 15 minút. Za desať minút musel následne stihnúť odpovedať na každý blok spravidla troch otázok. Počet otázok nebol obmedzený.

Z celkového vypočúvania sa z dôvodu práceneschopnosti či z osobných dôvodov ospravedlnili Stanislav Irsák, Pavol Malich a Marek Tomašovič. Na týchto kandidátov počas vypočúvania zareagoval zástupca kancelárie prezidenta Stanislav Gaňa a vyhlásil, že by mali stiahnuť svoju kandidatúru. ,,Pokiaľ sa niekto nezúčastní vypočúvania, je podľa môjho názoru absolútne nezmyselné, aby sa o ňom hlasovalo ako o kandidátovi na sudcu Ústavného súdu, pretože nebol splnený jeden z predpokladov a to právo prezidenta pýtať sa týchto uchádzačov otázky.” Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej ale upozornil, že výbor môže hlasovať len o tom, či kandidáti spĺňajú podmienky. Poslanci a prezident následne môžu podľa jeho slov ich absencie zohľadniť pri samotnej voľbe, respektíve výbere zo zvolených kandidátov. Na záver schôdze výboru tak poslanci jednohlasne schválili, že všetci kandidáti spĺňajú podmienky na voľbu v parlamente.

Na rade je teraz plénum Národnej rady, ktoré čaká voľba kandidátov. Parlament sa návrhom začne zaoberať dnes o 9-tej. Hlasovanie sa má uskutočniť o 17-tej po bežnom hlasovaní. Zákonodarcovia by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

 

Kandidáti už absolvovali druhé verejné vypočúvanie. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Prvá voľba skončila fiaskom

Prvá voľba uchádzačov na sudcov Ústavného súdu sa skončila fiaskom. Celý proces sa točil okolo expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý trval na tajnej voľbe. Zákonodarcovia v prvom kole ale odhlasovali verejnú voľbu. Poslanci Smer-SD kvôli tomu odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Voľbu sabotovala aj strana SNS. V parlamente tak nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. O dva dni neskôr sa konalo druhé kolo hlasovania. Ústavnoprávny výbor rozhodol o verejnej voľbe. K hlasovaniu malo dôjsť pred obedom. Koalícia ale dohodu na menách nemala a tak hlasovanie presunuli na večer. Napriek tomu sa im ani v druhom kole hlasovania nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta.

Ochromený Ústavný súd

Ústavný súd momentálne funguje v provizórnom režime. Na súde zostali iba štyria sudcovia, ktorí následne vytvorili jeden senát, aby súd mohol prijímať aspoň senátne rozhodnutia. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov, vedie súd ako predsedníčka Jana Baricová. ,,Sudcovia Ústavného súdu Jana Baricová, Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka pristupujú k výkonu svojej funkcie tak, aby neúplné zloženie Ústavného súdu nemalo vplyv na kvalitu a efektivitu rozhodovacej  činnosti Ústavného súdu, s cieľom zachovať funkciu Ústavného súdu ako nezávislého súdneho orgánu ochrany ústavnosti,” uviedol z tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súdu Tomáš Senaj. ,,Neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať nielen v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania, ale i po stránke kolegiálnej – kolegovia nám jednoznačne chýbajú, zdôraznila sudkyňa Jana Baricová.

 

Galéria
Počas prvej voľby najviac pútal pozornosť Fico. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Ústavný súd funguje so štyrmi sudcami. Zdroj: ustavnysud.sk
Kandidáti na ústavných sudcov.
navigate_before
navigate_next