Domáce Politika Top

Koalícia, či opozícia? Aby sme sa nedivili, keď bude o vláde rozhodovať Boris Kollár

Hnutie Sme rodina môže zohrať veľmi dôležitú rolu pri zostavovaní novej vlády. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Slovenskom už po druhýkrát otriasa vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Polícia má páchateľov, tí už sedia za mrežami a v týchto dňoch sa rozhoduje aj o tom, či sa dozvieme meno skutočného zadávateľa vraždy. Na preferenciách strán sa aktuálne udalosti podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky výrazne neodzrkadlili. Práve naopak. Svoju silnú pozíciu si napriek otvorenej kritike stále drží vládny Smer-SD.

 

Agentúra AKO zverejnila posledné výsledky prieskumu verejnej mienky iba 12 dní od dolapenia a obvinenia páchateľov. Dáta pritom zberali už v čase, kedy Slovensko poznalo ich mená aj tváre. Podľa medializovaných informácií nitky vedú až k podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Ten mal blízko k mnohým politikom – či už k predstaviteľom Smeru-SD, ale aj k predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi.

Preferencie vládneho Smeru-SD však aj v tomto období prekvapivo rastú. Oproti septembru stúpla strana Roberta Fica o jedno precento na súčasných 22,2 percenta. Druhou najsilnejšou stranou je stále SaS Richarda Sulíka. Podporilo ju však o pol precenta menej opýtaných voličov ako v septembri – 15,5 percenta. Udalosti najviac prospievajú ĽS-NS Mariana Kotlebu – strana nebezpečne vzrástla na 10,7 percent. Oproti minulému mesiacu je to však nárast až o dve percenta. Ak to pôjde takto ďalej, vládu sa nepodarí zostaviť ani súčasnej koalícii ani opozícii. S Kotlebom odmietajú spolupracovať všetci.

SNS so ziskom 10,2 percenta, Most-Híd so ziskom 6,2 percenta a vyššie spomínaným Smerom by dokázali obsadiť iba 66 kresiel v parlamente. Na zostavenie vlády by to nepostačovalo. Úplne rovnaký počet mandátov by dokázali dať dokopy pravicové strany za predpokladu, že sa do parlamentu dostane dnes mimoparlamentné KDH. Tomu agentúra namerala až 6,4 percenta. Spolu s OĽaNO a ich 8,2 percentami, Sme rodina Borisa Kollára s ôsmimi percentami a SaS by pravica vyskladala tiež iba 66 členov parlamentu.

Dnes si málokto uvedomuje, že jazýčkom na váhach môže byt vo voľbách v roku 2020 strana Borisa Kollára. Dnes sa ako jediní nevyhraňujú ani na jednu zo strán. Zatiaľ čo SaS a OĽaNO jednoznačne odmietajú spoluprácu so Smerom, Sme rodina to nikdy neurobila. Práve naopak – niektoré kroky poslaneckého klubu by sa skôr dali brať ako ústratové voči Smeru, či celej vládnej koalícii. V kuloároch je navyše viac menej známe, že predstavitelia Sme rodina sa zrovna nevrhnú do spolupráce s Igorom Matovičom. Medzi ich obľúbencov nepatrí ani Richard Sulík. A tak aby Slovensko nebolo prekvapené, ak sa Robertovi Ficovi podarí zostaviť vládu aj po štvrtýkrát.

 

Dnes je stále otázne, čo urobí prezident Andrej Kiska. Zdroj: Archív

Samozrejme, že veľký otáznik stále visí nad novými stranami – Progresívne Slovensko aj Spolu prekvapivo rastú. Stále však nie dostatočne na to, aby prekročili brány parlamentu. Dokopy však dokážu podľa prieskumu vytvoriť výtlak na úrovni 8,6 percenta – čo nie je zanedbateľné číslo. Dnes ale nikto nevie povedať, čo urobí Andrej Kiska. A to či tieto malé strany spojí do jednej a tým pádom zvýši ich šance uspieť, alebo sa rozhodne postaviť novú stranu na zelenej lúke a pokúsi sa zabojovať o voliča úplne sám. Alebo si pod vplyvom udalostí celú svoju politickú kariéru rozmyslí a predsa len ostane v prezidentskom paláci – veď ľudia ho tam predsa chcú.

Prieskum verejnej mienky agentúry AKO so zberom dát 3.10.-8.10.2018. Zdroj: AKO