Domáce Ekonomika Spoločnosť Top

Koalícia chystá ďalšiu reguláciu cien. Hrozí, že opäť porastú

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Po tom, čo predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko presadil osobitný odvod pre obchodné reťazce, koalícia sa opäť snaží o ďalšiu reguláciu cien potravín. Tentokrát snaha pramení zo strany Most-Híd. Novelu zákona už v zárodku skritizovali odborníci, ktorí upozorňujú na jej negatívne dopady. V konečnom dôsledku by si Slováci mali opäť raz za potraviny priplatiť. Predkladatelia návrhu s tvrdeniami nesúhlasia a hovoria o provokácii.

 

Začiatkom novembra minulého roka trojica poslancov strany Most-Híd predložila novelu zákona o cenách. Vláda návrh schválila a posunula ho do druhého čítania. Zámerom Petra Antala, Iréna Sárközyho a Andreja Hrnčiara je docieliť, aby nastali pri cenotvorbe v potravinovom reťazci korektné vzťahy od prvovýroby, výroby až po obchod. K tejto iniciatíve ich vyburcovala situácia v krajine. Domnievajú sa, že obchod svojim spôsobom zneužíva silu, ktorú má a diktuje ceny, za ktoré spotrebiteľ musí produkty kupovať. ,,Chceme tiež jasne nastaviť, aby nebolo možné zvýhodňovať niektorých výrobcov pred našimi a to tým, že budú mať zahraničné výrobky nižšie marže ako slovenské výrobky,” povedal pre Glob.sk jeden z predkladateľov Peter Antal.

Uprednostňovaniu zahraničných výrobcov má zabrániť nielen návrh zákona o cenách, ale aj kontroly ministerstva pôdohospodárstva, ktoré budú dohliadať na cenovú tvorbu v obchode, medzi prvovýrobou a výrobou. ,,A hlavne, aby nastala kontrola nakupovania pod výrobné náklady jednotlivých komodít, produktov. Pekári dlhodobo hovoria o tom, že obchod nakupuje pekárenské výrobky pod ich ekonomicky oprávnené náklady. A toto je stav, ktorý je dlhodobo neudržateľný,” doplnil Antal.

Skupina koaličných poslancov chce docieliť korektné vzťahy pri tvorbe cien potravín. Zdroj: TASR / AP

Budú sa ceny potravín opäť zvyšovať?

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) si dala od advokátskej kancelárie Taylor Wessing vypracovať analýzu vplyvu tejto novinky. Novelu zákona, ktorá by mala vstúpiť do platnosti 1. marca 2019, však advokátska kancelária Taylor Wessing označila za neefektívnu. “Návrh novely zákona nesleduje prospech spotrebiteľa a môže mať za následok jednak zvýšenie cien, a tiež obmedzenie sortimentu tovarov,” vysvetlil Peter Demčák z advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Tiež sa obáva obmedzenia nákupu lokálnych tovarov, ktoré majú mnohokrát vyššie ceny ako dovozové.

Poslanec Peter Antal tvrdenia o zvyšovaní cien potravín odmieta. Podľa jeho slov predloženiu návrhu predcházalo rokovanie so Slovenskou alianciou moderného obchodu (SAMO) a aj so Zväzom obchodu. Kritiku zo strany advokátskej kancelárie vníma len ako ,,strašenie” a ich tvrdenia považuje za absurdné. ,,Dohodli sme sa, že upravíme niektoré znenia, aby boli použiteľné a uplatniteľné v praxi. A práve aj na základe pripomienok SAMO a Zväzu obchodu bude v druhom čítaní vypracovaný pozmeňovací návrh, ktorý bude reagovať aj na ich výhrady,” vysvetlil Peter Antal.

Advokátska kancelária upozorňuje na dôsledky novely zákona. Môže dôjsť k zvyšovaniu cien potravín. Zdroj: TASR / František Iván

Veľké pochopenie voči koaličnému návrhu zákona nemá ani opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS). „Spolu s osobitným odvodom pre obchodné reťazce a neustálymi zásahmi do vzťahov medzi producentmi potravín a obchodom zapríčiní regulácia marží rast cien. Zároveň prinesie menší a menej kvalitný sortiment na domácom trhu a únik spotrebiteľov za nákupmi do zahraničia, ako aj vyššie dane, ktoré vyplynú zo zvýšenia byrokracie. Dámy a páni z vládnej koalície už asi zabudli, ako smutne vyzeral socialistický obchod pred Nežnou revolúciu so svojimi prázdnymi regálmi a radmi na mandarínky pred Vianocami,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Galéria
Začiatkom novembra minulého roka trojica poslancov strany Most-Híd predložila novelu zákona o cenách. Zdroj: TASR / František Iván
Túto ,,novinku” označila advokátska kancelária Taylor Wessing ako neefektívnu. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Peter Antal odstúpil z funkcie podpredsedu strany Most-Híd. Rozhodnutie argumentoval osobnými, aj stranickými dôvodmi. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Jana Kiššová. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next