Domáce Nitra Regióny Top

Kňazi požehnali tohtoročné mladé vína. Priznali aj to, aké im chutí najviac

Tohtoročné mladí vína v Nitre požehnal grécko-katolícky kňaz Martin Pavúk. Zdroj: Glob.sk/juh

NITRA – Konečne! Vinárski fajnšmejkri, ktorí sa už nemohli dočkať vín z novej úrody, sa môžu tešiť. V Nitre ako prví požehnali mladým vínam dvaja kňazi. Tie tak už môžu putovať k spotrebiteľom. Podľa zákona sa mladé vína najskôr môžu predávať v prvý novembrový pondelok.

Úroda bola síce slabšia ako vlani, napriek tomu by malo byť víno kvalitné. Tak to vidí aj odborník. „Vlani bola rekordná úroda, ba najväčšia za ostatné dekády, tá tohtoročná bola asi o tretinu menšia. Počasie nám síce prialo, ale každý rok nie je taký hojný ako ten vlaňajší. Víno sa napriek tomu zatiaľ javí veľmi dobre a primárna aromatika bielych a ružových vín je veľmi pekná, ba to isté sa dá povedať aj u červených vín, takže kvalita by mala byť naozaj dobrá a sme s ňou spokojní,“ zhodnotil tohtoročnú úrodu a kvalitu nitrianskych vín Jozef Adamovič.

Aj Noe to raz s vínom prehnal

Mladé vína prišli pod Zobor požehnať dvaja kňazi. „Reformátorovi cirkvi Martinovi Lutherovi sa pripisuje výrok “Kto vôbec nemiluje víno, ženy a spev, zostáva po celý život hlupákom,“ povedal hneď v úvode svojej reči evanjelický duchovný Milan Petrula, čím vyvolal v zaplnenej pivnici u hostí smiech. Prvým biblickým vinárom a vinohradníkom bol podľa neho Noe, ktorý po tom, ako opadli vody, obrobil pôdu a vysadil vinicu. „Zo svojej úrody sa tešil až tak, že raz si dal toho vínka viac ako zniesol,“ pridal Petrula ďalší príbeh z biblie. „Pre mňa je účasť na takomto podujatí vždy niečo výnimočné, lebo víno je symbolom viacerých biblických vecí. Keď som sa spýtal vinárov, ktoré vínko je najlepšie, dostalo sa mi odpovede, že to, ktoré chutí. A u mňa je navyše aj to, ktoré si dám v kruhu svojich dobrých priateľov,“ dodal na záver evanjelický kňaz.

Obaja kňazi na žehnaní mladého vínka Milan Petrula (vľavo) a Martin Pavúk (v strede) netajili, že tento mok im je blízky a radi si ho v kruhu priateľov s mierou doprajú. Zdroj: Glob.sk/juh

V „práci“ biele, doma červené

Keďže cirkev využíva víno nielen pri liturgických úkonoch, ale aj ako prvok k vyjadreniu odpustenia, na požehnaní mladých vín sa zúčastnil aj grécko-katolícky kňaz Martin Pavúk. „My víno pijeme počas svätých omší každý deň, aj keď to nie je takéto, aké sme dnes požehnávali. Naša cirkev zvykne každoročne požehnávať vína, ktoré majú vždy inú chuť. Na liturgie a pri slávnostiach používam biele víno, mne osobne ale viac chutí červené,“ priznal Pavúk, ktorý mladé vínko pod Zoborom požehnával.

Žehnania mladého vínka sa v pivnici pod Zoborom zúčastnilo veľa vyznávačov tohto lahodného moku. Zdroj: Glob.sk/juh