Top Župné voľby

Klus dodržal slovo, vzdal sa kandidatúry v prospech Luntera

BANSKÁ BYSTRICA – Z boja o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) odstúpil Martin Klus, ktorého podporovali strany SaS, OĽANO, NOVA, KDH a OKS.

Na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici oznámil, že sa vzdáva v prospech nezávislého kandidáta Jána Luntera, lebo jeho prvoradým záujmom je dobro kraja. Ján Lunter mu vyjadril poďakovanie za to, že Klus dodržal svoje slovo a vyjadril mu bezpodmienečnú podporu.

Má jednu podpomienku

Klus sa podľa vlastných slov rozhodol na základe dvoch voličských prieskumov agentúr AKO a MEDIAN SK, ktoré čo sa týkajú preferencií kandidátov a vyšli podobne ako prieskum agentúry FOCUS.

„Vzdávam sa svojej kandidatúry v prospech Jána Luntera, pretože intoleranciu a nekompetentnosť treba z nášho kraja aj z celého Slovenska vyhnať,“ uviedol Klus. Lunter informoval, že Klus mu svoju podporu vyjadril len s jednou podmienkou.

„Tou podmienkou je, aby mi mohol zagratulovať 5. novembra k víťazstvu, a to je pre mňa záväzok,“ dodal Lunter s tým, že najdôležitejšie je, aby ľudia prišli voliť, lebo to je pre dobré zmeny to najdôležitejšie. Klus sa poďakoval svojim podporovateľom a sľúbil, že v rámci kampane urobí všetko pre to, aby 30 percent voličov, ktorí sa nechystajú po jeho vzdaní sa kandidatúry voliť, svoj názor prehodnotilo.

Okrúhly stôl dokončia

Kandidát na predsedu BBSK Stanislav Mičev sa vyjadril, že napriek odstúpeniu Klusa dokončia Okrúhly stôl na stretnutí v stredu 3. októbra a až potom sa jeho účastníci vyjadria ako ďalej v kampani. Výsledky prieskumov dvoch agentúr nateraz nezverejnia, lebo jeden z účastníkov okrúhleho stola s tým nesúhlasí.

Klus naznačil, že výsledky sú podobné ako u agentúry FOCUS, ale rozdiel medzi prvým a druhým, teda medzi Jánom Lunterom a Marianom Kotlebom nie je taký veľký. V prieskume agentúry FOCUS mal Lunter 30,9 percenta a náskok viac ako osem percent.

Foto: SITA