Domáce Kauzy Politika Top

Kľúčový svedok v korupčnom škandále na Okresnom úrade je na slobode a spolupracuje

V prípade vyšetrovania korupcie v klientskom centre orgány činné v trestnom konaní napredujú. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Zvrat v korupčnej kauze na Okresnom úrade v Bratislava. Kľúčový svedok je na slobode. Podľa informácií Glob.sk celu vymenil za spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aj vďaka nemu sa polícii darí objasniť korupčné správanie mnohých osôb a firiem v súvislosti s klientským centrom v hlavnom meste.

 

Vyšetrovanie korupcie na Okresnom úrade v Bratislave naberá na obrátkach. Ako už Glob.sk informoval, obvinených v prípade pribúda. Medzi nimi sú okrem fyzických osôb, právnických osôb aj známe tváre z politiky. Orgánom činným v trestnom konaní sa darí v prípade napredovať aj vďaka spolupráci jedného z obvinených – podnikateľa Tomáša W.. Ten strávil posledné štyri mesiace vo vyšetrovacej väzbe. Ide o človeka, ktorý sa mal podieľať aj so svojou firmou Rent&Recycle na korupčnom škandále.  Stíhaný je za korupciu a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti. V prípade uznania viny hrozí obvineným v prípade až 12 rokov za mrežami.

Spomínaný podnikateľ sa preto rozhodol s vyšetrovateľom spolupracovať a odkrýva pozadie “kšeftov so životným prostredím”. Zdá sa, že dohoda o spolupráci sa Tomášovi W. oplatila. Ako jediný zo štyroch väzobne stíhaných sa dostal von. “Obvinený T.W. bol vylúčený na samostatné konanie. Z väzby bol prepustený 14.11.2018, pretože dôvody väzby pominuli. Stíhaný je na slobode,” potvrdila pre Glob.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Dozor nad prípadom totiž vykonáva práve prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, nakoľko ide o závažnú formu korupcie. S počtom obvinených narastá aj výška úplatkov – dnes pracuje polícia s preukázateľnou sumou 470-tisíc eur.

V kauze je aktuálne obvinených už dokopy 19 fyzických a právnických osôb. Hovorkyňa prokuratúry nám potvrdila, že vec bola dokonca rozdelená na viacero konaní. “V súčasnosti sú v predmetnej veci obvinené 3 právnické osoby a 6 fyzických osôb. 3 osoby sú stíhané väzobne. Ďalšie osoby – 2 právnické osoby a 8 fyzických osôb bolo vylúčených na samostatné konanie,” uviedla Tökölyová. Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony viac informácií prokuratúra poskytovať nebude.

Korupčný škandál na Okresnom úrade odštartovala policajná razia v auguste tohto roka. Medzi obvinenými sú zamestnanci Odboru starostlivosti o životné prostredie, spolupracovníci, firmy a dokonca aj známy politik z hlavného mesta Rastislav Žitný. Spomínané osoby mali pracovať ako organizovaná skupina, ktorá sa obohacovala prevažne pri povoleniach týkajúcich sa nakladania so stavebným či nebezpečným odpadom.