Politika Zahraničné

Klimatická kríza ohrozuje samotný život, vyhlásil Guterres na summite OSN. Hnev švédskej aktivistky

Antonio Gutteres - Zdroj: SITA/AP Photo/Mary Altaffer, File

NEW YORK – Generálny tajomník OSN António Guterres povedal v pondelok svetovým lídrom, že je ich povinnosťou zastaviť klimatickú krízu. Týmto slovami otvoril klimatický summit OSN, ktorý sa koná deň pred začiatkom všeobecnej rozpravy 74. Valného zhromaždenia OSN, informuje agentúra DPA.

“Ak naliehavo nezmeníme náš spôsob života, ohrozíme samotný život,” povedal Guterres a dodal, že “príroda sa hnevá”. Guterres ďalej uviedol, že svetových lídrov požiadal, aby na summit neprišli “s pekným prejavom, ale s konkrétnymi opatreniami”, ako upustiť od používania fosílnych palív a spomaliť globálne otepľovanie. Podľa jeho slov už nie je čas na vyjednávanie, ale treba konať, aby sa podarilo do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Antonio Guterres (Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow)

Na summite malo s krátkym prejavom vystúpiť dovedna 60 svetových lídrov. Svoj prejav už predniesla aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová; kritizovala pritom popieranie klimatických zmien, vyzvala na zadefinovanie nových globálnych pravidiel a ich vymáhanie.

Na summite sa nakrátko a neohlásene zastavil aj americký prezident Donald Trump. Zdržal sa tam približne 15 minút, pričom pozorne počúval prejavy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a indického premiéra Naréndru Módího, píše agentúra AP.

Nahnevaná švédska aktivistka

S prejavom vystúpila aj zjavne nahnevaná klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá svetových lídrov obvinila z toho, že svojou nečinnosťou zradili jej generáciu, píše agentúra AFP. “Obraciate sa na nás mladých ľudí s nádejou. Ako sa opovažujete?” osopila sa. “Ukradli ste mi svojimi prázdnymi slovami sny a detstvo, a to som ešte tá šťastnejšia. Ľudia trpia, ľudia zomierajú, celé ekosystémy sa rúcajú,” uviedla mladá 16-ročná Thunbergová, ktorá svojimi vlaňajšími klimatickými protestmi pred švédskym parlamentom podnietila vznik protestov mládeže známych ako “Piatky za budúcnosť”.

Greta Thunberg (Zdroj: SITA/AP Photo/Jason DeCrow)

“Sme na počiatku masového vyhnutia a všetko o čom viete hovoriť sú peniaze a rozprávky o večnom ekonomickom raste,” povedala podľa agentúry DPA Thunbergová trasúcim sa hlasom a so slzami v očiach. Svetových lídrov obvinila z toho, že nie sú dostatočne zrelí na to, aby o veciach hovorili na rovinu. “Ak sa rozhodnete zradiť nás, nikdy vám neodpustíme,” dodala za potlesku.