Politika Zahraničné

KĽDR oznámila, že test balistických rakiet odpaľovaných z ponorky bol úspešný

Ilustračné foto: SITA/AP

SOUL – Severná Kórea oznámila, že stredajší test nových balistických rakiet odpaľovaných z ponoriek (SLBM) vo vodách pri východnom pobreží krajiny bol úspešný. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

Išlo o prvú skúšku SLBM za obdobie posledných troch rokov. Stredajší test sa uskutočnil len niekoľko dní pred obnovením jadrových rozhovorov medzi USA a KĽDR. Tie sú plánované na 5. septembra.

Strela, údajne typ Pukkuksong, bola odpálená o 07.11 h miestneho času z vôd pri východnom pobreží, z blízkosti mesta Wonsan, a smerovala na východ. Podľa velenia juhokórejskej armády preletela približne 450 kilometrov v maximálnej výške okolo 910 kilometrov.

Japonská vláda oznámila, že Severná Kórea vypálila dva projektily, ktoré boli zrejme “balistickými strelami”, a jeden z nich dopadol do japonských teritoriálnych vôd.

Japonský premiér Šinzó Abe nariadil ministrom, aby záležitosť prešetrili, dodal hovorca japonskej vlády.

“Odpálenie balistických striel je porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a my proti tomu dôrazne protestujeme a dôrazne to odsudzujeme,” povedal neskôr novinárom samotný premiér Abe.