Politika Zahraničné

KĽDR chce s Južnou Kóreou diskutovať o odstránení spoločného letoviska

Na nedatovanej snímke, ktorú severokórejská vláda poskytla 23. októbra 2019, severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) počas návštevy v rekreačnom stredisku nachádzajúcom sa v Diamantových horách (Kumgang). Zdroj: TASR/AP

SOUL – Severná Kórea ponúkla svojmu južnému susedovi možnosť diskutovať o odstránení zariadení v rekreačnom stredisku, ktoré vybudoval Soul. Oznámilo to v piatok juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, z vyhlásenia ktorého cituje tlačová agentúra Jonhap.

 

Návrh prichádza niekoľko dní po tom, ako vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un nariadil demoláciu týchto budov.

Severokórejské médiá v stredu priniesli správu o tom, že Kim kritizoval politiku svojho otca Kim Čong-ila za to, že KĽDR spustila tento projekt spoločne so Soulom.

Rekreačný komplex v Diamantových horách (Kumgang) vznikol v roku 1998 ako veľký projekt spolupráce medzi oboma Kóreami. Stredisko uzatvorili v roku 2008 po tom, ako severokórejský vojak zastrelil juhokórejskú turistku, ktorá sa dostala do vojenskej zóny. Soul investoval do tohto projektu značné prostriedky.

Kim naznačil veľký záujem o rozvoj cestovného ruchu svojej krajiny ako zdroju príjmov v čase, keď KĽDR čelí globálnym sankciám a hospodárskym problémom. Turizmus však hodlá rozvíjať bez zahraničnej pomoci.

Rekreačné stredisko, postavené vďaka investíciám juhokórejských firiem, odvtedy hostilo príležitostné stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53. Stredisko, spolu s dnes už uzatvoreným priemyselným parkom Kesong, ležiacim severne od ťažko strážených kórejských hraníc, bolo kedysi vnímané ako príklad toho, čo sa dá dosiahnuť napriek vojenskému a politickému napätiu.

Letovisko na východnom pobreží predstavuje zriedkavý symbol medzikórejskej spolupráce. Podľa Kima však ide o “chybu”, aby sa táto lokalita považovala za spoločné vlastníctvo Severnej i Južnej Kórey – leží totiž výlučne na pôde KĽDR.