Domáce Politika Top

Klaus by chcel zarábať toľko, ako o ňom tvrdí Kiska. Ponúka provízie

Český exprezident Václav Klaus, Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA- Prezident Andrej Kiska sa uvoľnil. V nedeľu išiel do televízie Markíza a bez papiera viedol debatu s moderátorom Michalom Kovačičom. Ako dôvod, prečo považoval za vhodné svoju prezidentskú kampaň účtovať cez svoju firmu KTAG, uviedol že vlastne išlo o “popularizáciu” jeho mena. A jeho firma by mohla v budúcnosti zarábať na prednáškach či knihách. Ako ukážku toho, že ide o príklad zo života,  si vybral bývalého prezidenta Českej republiky Václava Klausa. Kiska tvrdil, že Klaus si takto dokáže zarobiť až 70-tisíc eur. Klausov hovorca takéto sumy odmietol a ponúka slovenskému prezidentovi províziu, ak takú ponuku dokáže zohnať. Informujú o tom HNonline

“Keby pánovi Klausovi chcel pán prezident Kiska dohodiť nejakú takú prednášku, určite by sme mu dali províziu,” povedal tlačový hovorca Inštitútu Václava Klausa Petr Macinka s vysvetlením, že suma uvedená Kiskom je veľmi premrštená. “Šesťdesiat, ani sedemdesiat tisíc eur naozaj pán Klaus v živote za žiadnu svoju prednášku nedostal,” pokračoval Macinka.

Odmena pre Václava Klausa sa podľa hovorcu odvíja predovšetkým od povahy konferencie, na ktorej bývalý prezident prednáša. Závisí aj od toho, v ktorej krajine sa konferencia koná a aké sú miestne zvyklosti. Konkrétne sumy uviesť nechcel.

Andrej Kiska končí vo funkcii najvyššieho ústavného činiteľa k 15. júnu 2019. Jeho firma KTAG, kde bol pred nástupom do prezidentskej stoličky konateľom, je vyšetrovaná za to, že si do biznis nákladov účtovala výdavky na Kiskovu propagáciu v roku 2014. Predchádzajúce vyšetrovania skončili s tým, že trestnosť činu zanikla. A to najmä preto, lebo počas vyšetrovania firma KTAG doplatila dlžnú daň, ktorá vznikla neuznaním výdavkov na Kiskovu prezidentskú kampaň.

Súčasné vyšetrovanie sa realizuje na základe nariadenia prokuratúry. Kiska celú kauzu s KTAG označil za špinavú politickú hru a pripomína, že dvaja vyšetrovatelia v kauze trestný čin nezistili, urobil tak v poradí až tretí policajt, ​​ktorý sa kauzou zaoberal.