Domáce Kauzy Top

Kisku opäť doháňa minulosť. Kvôli svojej firme KTAG dostal tisícovú pokutu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska musí podľa rozhodnutia výboru pre nezlučiteľnosť funkcií zaplatiť pokutu vo výške trojnásobku svojho platu. Informoval o tom člen výboru a opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) na sociálnej sieti. Dôvodom pokuty je pohľadávka, ktorú má mať hlava štátu voči rodinnej firme KTAG. Andrej Kiska však existenciu takýchto záväzkov odmieta a hovorí o politickom rozhodnutí. 

 

16:30 Aktualizované o stanovisko Andreja Kisku

Ako na sociálnej sieti informoval poslanec a člen výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Ondrej Dostál, prezident Andrej Kiska dostal pokutu vo výške trojnásobku svojho platu. “Výbor tvrdí, že prezident nepriznal záväzok voči spoločnosti KTAG,” uviedol Dostál. Prezident podľa zákona dostáva až 4-násobok poslaneckého platu. Do konca minulého roka bol na úrovni 7844 eur. Po odmrazení platov mal však od januára vzrásť na 11 808 eur mesačne.

Za pokutu pre prezidenta mali zdvihnúť ruku deviati poslanci, proti boli dvaja a traja sa zdržali. Kiska sa teraz ešte môže obrátiť na Ústavný súd.

 

Nevysvetlený záväzok

Podľa podpredsedu výboru Róberta Puciho (Smer-SD) výbor rozhodol na základe stanovísk, ktoré dostal od finančnej správy, firmy KTAG, ale aj samotného prezidenta Andreja Kisku. “Vychádzali sme zo sumáru toho všetkého. Aj daňový úrad, aj KTAG uviedli vo svojich stanoviskách, že firma hradila faktúry za prezentáciu osoby Andreja Kisku,” uviedol Puci. Na základe daňových kontrol dostal podľa neho výbor informácie, kedy a v akej sume boli faktúry vystavené, ako aj to, kedy boli uhradené. “Došlo k vzniku určitého záväzku, ktorý nám nikto nechcel vysvetliť,” povedal Puci. Podľa neho z právneho hladiska firma KTAG vyplácala za Andreja Kisku faktúry, ale nikto im oficiálne neuviedol, na základe akého právneho aktu ich za neho platili, ani to, ako prišlo k ich vyrovnaniu.

Andrej Kiska. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

Kiska: Je to politické rozhodnutie

Poslanci chceli od Kisku počuť, či existovala pohľadávka medzi ním a firmou KTAG a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní. Prezident však v stanovisku, ktoré už dávnejšie poskytol výboru, záväzok voči spoločnosti KTAG odmietol. Podľa neho je jeho oznámenie o majetkových pomeroch úplné a obsahuje všetky požadované náležitosti.

Rodinná firma Kiskovcov, v ktorej bol konateľom pred vstupom do politiky aj sám prezident, ho v tom podporuje, keď tiež uvádza, že voči úradujúcej hlave štátu pohľadávku nemá.

To, že by mal voči spoločnosti záväzok, odmieta Kiska aj dnes. “Prezident Andrej Kiska nikdy nemal záväzok voči KTAG, čo je verejne dostupná informácia v registri účtovných závierok. Ide teda o čisto politické rozhodnutie,” uviedol jeho hovorca Roman Krpelan. “Prezident celý svoj plat rozdáva na charitu, poslanci chcú teda ukrátiť 30 rodín v núdzi s chorými deťmi o niekoľko desiatok tisíc eur. Prezident doteraz rozdal asi 300 000 eur 600 konkrétnym rodinám,” doplnil.