Domáce Politika Top

Kiskova strana by mohla spájať voličov opozície. Jediný, kto sa nemusí báť, je Kotleba

Andrej Kiska Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA – V médiách sa čoraz častejšie objavujú informácie o tom, že na Slovensku v novembri po komunálnych voľbách prezident Andrej Kiska oznámi vznik novej politickej strany. Táto strana by mala podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre web Postoj brať najmä opozičným politickým stranám, vrátane tých mimoparlamentných.

V prieskume sa neriešili volebné preferencie ale volebný potenciál. To znamená, že v zásade prieskum zisťoval, či by za istých okolností boli ľudia ochotní voliť projekt, ktorý Kiska zaštíti svojou značkou a poznateľnosťou. A odpoveď bola, že až 25,1% voličov by to mohlo urobiť.

Akékoľvek politické ambície by Kiskova strana ukončila najmä strane Spolu Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála. Mimoparlamentná strana sa dnes pohybuje tesne nad úrovňou 3%, v prieskume by ale až 64% z nich volilo Kiskovu stranu.

Takmer rovnako by to dopadlo pre ďalšiu mimoparlamentnú stranu Progresívne Slovensko. Strana Ivana Štefunka a Michala Trubana by pri súčasných približne 4% preferenciách prišla o takmer 50% svojich voličov.

SMK by padla z 3% na 2% a bol by to koniec snahy o “národnostnú” politiku na Slovensku.

Rovnako je na tom aj parlamentná strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. V prípade, že by si podľa prieskumu 50% jej voličov radšej vybrali Kisku, strana by sa so súčasnými preferenciami (8,40%) nemusela dostať do parlamentu.

Sme rodine by Kiska ubral približne 3,7% takže by ju volilo asi 6,5% voličov, KDH by prišlo približne o percento a pol, takže na vstup do parlamentu by jej chýbalo približne pol percenta, do parlamentu by sa rovnako nedostal Most-Híd, kde by až 30% dalo prednosť Kiskovi.

Sloboda a solidarita Richarda Sulíka by klesla zo súčasných takmer 16% na niečo vyše 9%. To preto, že až 41% jej voličov by mohlo voliť Kiskov projekt.

Existenčným rizikom nie je Kiskova budúca strana pre SNS – len 14% z jej voličov by možno rozmýšľalo prebehnúť, podobne je na tom Smer-SD, kde túto možnosť zvažuje 15% voličov. V prípade Smeru-SD ale vstupuje do hry už matematika veľkých čísel. Len 15% z voličov totiž v skutočnosti znamená pokles preferencií o 3,21% . To v absolútnych číslach vlastne znamená štvrtý najväčší zisk voličských hlasov pre Kisku.

Najmenej podporovateľov má Kiska u Kotlebovcov, ani nie 5% z celkového množstva ich voličov.

Podtrhnuté a zrátané, Kiska môže zabrániť vstupu do parlamentu 6 politickým stranám, ktoré sa objavujú v prieskumoch verejnej mienky, v parlamente by okrem neho bola SaS, Sme rodina, SNS, Smer-SD a Kotleba.