Domáce Politika Top

Kiskov škandál nahneval aj odborníkov: Vysvetlenie hlavy štátu ich sklamalo!

BRATISLAVA – Prípad prezidenta Andreja Kisku, ktorého spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG) vyšetrovala finančná správa aj polícia, sklamal neziskovku Transparency International. Čo bolo dôvodom nespokojnosti odborníkov z organizácie?

Kiskova firma si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27.000 eur, týkalo sa to prezidentovej kampane – neskôr to uznala a dlh doplatila. „Oceňujeme jeho opakované apely ale aj kroky pre zavedenie skutočného boja proti korupcii. V prípade dokázaného podvodu na daniach nás však jeho vysvetlenie SKLAMALO,” napísala organizácia o Kiskovi na svojom Facebooku.

Čakali ospravedlnenie

Ako vysvetľuje Transparency, namiesto výhovoriek čakali skôr prijatie morálnej zodpovednosti a ospravedlnenie sa za prešľap firmy. „Je stále otázne, či okrem podvodu na daniach vtedy kandidát Kiska neporušil aj zákon o financovaní volieb a či vykázal všetky výdavky (resp. neporušil zákonný limit),” upozorňuje organizácia a dodáva, že overiť by sa to dalo, ak by hlava štátu ukázala faktúry a objednávky, ktoré mu na kampaň hradila jeho firma.

Status Transparency International Slovensko

Nie je to náhodný útok

Anonymné a selektívne zverejňovanie záverov daňových kontrol je podľa Transparency problém a útok na prezidenta tiež nepovažuje za náhodný. Zamýšľa sa aj nad tým, či daňové kontroly idú po verejných funkcionároch rovnakou mierou.

„Ale ak už niečo nájdu, je potrebné nájsť systém, aby sa o jej pozitívnych výsledkoch dozvedela celá verejnosť hneď po právoplatnom skončení kontroly, nie ako teraz, rok po náleze daniarov,” dodáva neziskovka.

Zdroj: ph, Foto: FB / Transparency International Slovensko, SITA / Diana Černáková