Domáce Politika Top

Kiska zatiaľ vyriešil problém. Matečnú určí za dočasnú šéfku školstva

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska prijme vo štvrtok 31. augusta demisiu ministra Petra Plavčana a o 11:00 v Prezidentskom paláci určí ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú za členku vlády Slovenskej republiky, ktorá bude od 1. septembra dočasne spravovať rezort školstva, vedy, výskumu a športu. Agentúru SITA o tom informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Prezident SR Andrej Kiska dostal 22. augusta list od ministra školstva Petra Plavčana. Minister v liste napísal, že podáva k 31. augustu demisiu. Prezident o tom informoval na internetovej stránke www.prezident.sk. Kiska následne očakával oficiálny návrh predsedu vlády na vymenovanie nového ministra školstva.

Nechcela to veľmi komentovať

Gabriela Matečná dnes po rokovaní vlády nechcela spresniť, kedy sa dozvedela o tom, že povedie aj rezort školstva. „Nebolo to dávno, ale nebudem to komentovať, kedy presne,“ uviedla. Tvrdí, že sa to nedozvedela z médií, ale rozprávala sa o tom s predsedom národniarov Dankom.

Matečná zdôraznila, že to bude len dočasné vedenie rezortu, kým SNS nenominuje nového ministra. Uviedla ďalej, že sa posnaží, aby rezort školstva vykonával základné činnosti, ktoré má, ale nebude robiť prelomové veci.

Nie som odborník na školstvo, tvrdí

„Nie som na školstvo odborník a prioritne budem viesť rezort pôdohospodárstva,“ dodala. Rezort školstva v situácii, ktorá nastala, má viesť podľa Matečnej človek, ktorý má nielen odborné, ale aj manažérske schopnosti a je dôležité situáciu upokojiť.

Myslí si, že SNS sa bude snažiť nominovať čo najskôr odborníka, lebo by nebolo šťastné, ak by sa situácia naťahovala. Dočasná ministerka školstva v čase začiatku školského roka nebude na Slovensku, bude na neformálnej rade ministrov pôdohospodárstva, kde sa bude hovoriť o kauze holandských vajec.

Koniec Plavčana

Plavčan avizoval svoju demisiu už 17. augusta. Na brífingu vtedy vyhlásil, že to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze. „Ja potrebujem chrániť moju rodinu aj SNS, ktorá ma nominovala,” dodal Plavčan. Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že Plavčan by mal skončiť vo funkcii.

Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase. Dôvodom podľa Fica bolo, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne.

Foto: SITA