Domáca Domáce Ekonomika Politika Top

Kiska si do paláca zavolal Makúcha. Či Kažimíra vymenuje za šéfa NBS, stále nepovedal

Prezident Andrej Kiska prijal guvernéra Národnej banky Slovenska. Na snímke Jozef Makúch. Foto: Kancelária prezidenta SR

BRATISLAVA – Ďalšie zmeny na kľúčových postoch v štáte sú už za dverami. Úradujúcemu guvernérovi Národnej banky Slovenska sa koncom februára končí jeho pôsobenie vo funkcii. Jozef Makúch sa lukratívneho postu vzdal sám a dobrovoľne a svoj zámer oznámil Bankovej rade ešte koncom novembra minulého roka. Stoličku uvoľnil predčasne, aby ju mohol zaujať súčasný podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Odvolanie ako aj menovanie guvernéra NBS je však v rukách prezidenta. Andrej Kiska si preto na dnes pozval Makúcha k sebe do paláca. 

 

Krátke stretnutie Andreja Kisku a Jozefa Makúcha zatiaľ viac svetla do blížiaceho sa menovania nového guvernéra NBS neprinieslo. Končiaci šéf národnej banky zopakoval svoje niekdajšie slová o tom, že súčasný podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, ktorého už odobrila vláda aj parlament, je dobrý kandidát na túto funkciu. „Niet k tomu viac čo dodať,“ povedal Makúch.

Podobne si za svojím stojí aj v prípade adepta na nového viceguvernéra Jozefa Hudáka, o ktorom sa v minulosti vyjadril, že podľa jeho názoru nespĺňa zákonom stanovené podmienky. Hudáka pritom rovnako ako Kažimíra už do funkcie odobrila Národná rada a čaká sa už iba na to, ako sa k záležitosti postaví prezident, ktorý má mať posledné slovo.

Ako informoval poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan, Andrej Kiska by sa mal v horizonte dvoch týždňov stretnúť s adeptom na funkciu guvernéra Petrom Kažimírom, aj s potenciálnym budúcim viceguvernérom Jozefom Hudákom. To, či ich do funkcií vymenuje, oznámi až po týchto stretnutiach.

Bude učiť

Makúch požiadal o uvoľnenie z funkcie k 1. marcu 2019. Čo sa týka jeho ďalšieho profesného zamerania, v pláne má pôsobenie na akademickej pôde. „Od 1. februára mám na ďalšie tri roky dekrét hosťujúceho profesora, čo je za chvíľu. Čiže na najbližšie tri roky viem, čo budem robiť,“ povedal Makúch. Prednášať má ako hosťujúci profesor na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Bavili sa o ekonomike

S prezidentom sa končiaci guvernér NBS Jozef Makúch rozprával za zatvorenými dverami polhodinu. Hlavnou témou bola spomaľujúca ekonomika eurozóny. „Prezident chcel byť informovaný, či nie je zárodok novej krízy a podobne, čo nie je,“ uviedol Makúch. Dodal však, že ich to však neteší a situáciu chcú naďalej monitorovať. „Keď to bude potrebné, na marcovom zasadnutí sa vyjadríme.”

Guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Vystrieda ho Kažimír

Makúch stál na čele Národnej banky Slovenska osem rokov. Ako prvý guvernér NBS zastával tento post aj v druhom volebnom období. Pôvodne mu mandát mal končiť až v roku 2021. O tom, že skončí skôr sa však špekulovala už niekoľko mesiacov. Dôvodom malo byť uvoľnenie cesty pre súčasného ministra financií.

Kažimír potvrdil svoj záujem o tento post ešte v ten istý deň, ako oznámil Makúch svoj koniec. Pár dní na to ho do funkcie navrhla vláda vedená premiérom Petrom Pellegrinim a 6. decembra 2018 ho v tajnej voľbe odobril aj parlament. Kažimír získal na svoju stranu hlasy 86 poslancov, čo znamená, že za neho zahlasovala aj časť opozície. Posledné slovo však má v tomto prípade prezident Andrej Kiska.