Domáce Politika Top

Kiska sa už správa ako premiér nie prezident. Rieši, čo vyriešiť nedokáže

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Prezidentovania má už dosť, teraz chce byť predsedom vlastnej strany. Andrej Kiska svoj záujem stať sa lídrom a dostať sa až na Úrad vlády už dnes vôbec netají. Preto jeho snaha zrazu riešiť problémy v krajine – tentokrát v oblasti zdravotníctva –  v tomto období už naberá trošku iný rozmer. Podľa politického analytika sa jednoznačne nedá určiť, či má prezident snahu riešiť, či propagovať svoju budúcu stranu a jej program.

 

Hlave štátu Andrejovi Kiskovi o pár mesiacov vyprší prezidentský mandát a tým aj funkcia najvyššieho ústavného činiteľa. Naďalej má však ambície zotrvať na politickej scéne, avšak tentokrát ako predseda vlastnej politickej strany. A tým sa rozprúdil kolobeh otázok a kritiky okolo jeho aktuálnej politickej aktivity. 

Politický analytik Ján Baránek sa pritom domnieva, že situácia, kedy sa prezident rozhodol založiť vlastnú politickú stranu je skutočne ojedinelá. Pohybuje sa pritom na tenkom ľade, pretože akákoľvek snaha z jeho strany môže byť považovaná za propagáciu jeho budúcich cieľov. ,,Nepamätám si, že by nejaký prezident zakladal politickú stranu a preto je táto situácia abnormálna. A v nenormálnej situácii, neexistujú normálne riešenia. To podozrenie skrátka je, že je to propagácia pre politickú stranu a nemôže ju ani prezident vyvrátiť,” povedal pre Glob.sk politický analytik Ján Baránek.

Zástupcovia lekárov vedia, že prezident nemá dostatočné právomoci na to, aby niečo zmenil. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Najnovšie sa rozhodol pomôcť lekárom, kompetencie však na to nemá. Napriek tomu, že prezident nemá exekutívnu právomoc niečo sám zmeniť, pozval si do paláca zástupcov Spoločnosti všeobecných lekárov (SVLS). Lekári pritom vedia, že prezidentova právomoc je nedostatočná. Napriek tomu hovoria o využití všetkých možností, aby docielili zmenu v aktuálnom ponímaní primárnej zdravotnej starostlivosti, finančného ohodnotenia lekárov či problémoch slovenského zdravotníctva. ,,V prípade, ak nedôjde k zásadnej zmene a štát neurobí kroky, ktoré sú potrebné, tak do troch až piatich rokov v niektorých regiónoch primárna starostlivosť skolabujem,” upozorňuje na vážnosť situácie prezidentka SVLS Monika Palušková. Ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú či predsedu vlády, ktorí ako jediní môžu veci skutočne riešiť, však neoslovili. Zástupcovia z ministerstva zdravotníctva dokonca o dnešnom stretnutí ani netušili.

Či toto stretnutie môžeme považovať za snahu o ovplyvnenie časti lekárskej obce politický analytik Ján Baránek nevyvrátil. ,,Nerobí to ako propagandu pre stranu, ale všetky tie jeho stretnutia, kde prejavuje snahu riešiť problém, môžu byť vnímané ako predpríprava na politickú stranu,”  vysvetlil pre Glob.sk politický analytik Ján Baránek. O podpore Kiskovej strany však lekári ani len neuvažovali. 

Zástupcovia ministerstva zdravotníctva pritom o dnešnom stretnutí prezidenta s lekármi ani netušili. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Rúško tajomstva

Chýry o tom, že prezident plánuje založiť vlastnú politickú stranu, obehli Slovensko rýchlosťou svetla. Prvé fámy ešte koncom uplynulého roka hovorili o tom, že Kiska bude súčasťou nového politického projektu. Vtedy však odmietol konkretizovať, či pôjde o politickú stranu a neprezradil ani to, s kým bude spolupracovať. Predísť tak chcel kritike ako od koalície, tak aj od opozície.

K rozuzlovaniu fámov prišlo až začiatkom apríla tohto roka, kedy prezident oficiálne oznámil, že plánuje založiť vlastnú politickú stranu. “Chcem spojiť slušných a ochotných ľudí a zmeniť našu krajinu,” tak znejú prezidentove slová do boja o miesto v parlamente.

Prezident svoj zámer dlho tajil. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Nejavia záujem

Postupne sa však začali objavovať aj špekulácie o tom, kto by sa mohol stať súčasťou Kiskovej strany. Padali mená ako bývalá premiérka Iveta Radičová, poslanec Gábor Grendel či europoslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Spoluprácu s prezidentovou stranou Iveta Radičová nevylúčila, je ochotná mu pri rozhodovaní radiť, vstúpiť do nej sa ale zatiaľ nechystá. Stranícky angažovať sa už verejne odmietla Lucia Žitňanská, ktorá neplánuje vstúpiť do Kiskovej strany. Súčasťou strany budú ale s istotou súčasní Kiskovi poradcovia Roman Krpelan a Vladimíra Ledecká.

Bývalá premiérka Iveta Radičová chce Kiskovi radiť. Zdroj: TASR / Andrej Galica

Odmietol miesto v iných stranách

Niektoré politické strany prejavili záujem o prezidenta už dávnejšie. Do opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) ho s veľkou vervou pozýval aj jej predseda Richard Sulík. Pozvanie však Kiska odmietol a rozhodol sa založiť vlastnú stranu. SaS-ka to niesla ťažko. Kiska pritom priznal, že rokoval aj s Progresívnym Slovenskom a stranou SPOLU. Ich ponuku odmietol tiež.

Kiska Sulíkovu ponuku odmietol. Zdroj: SITA / Diana Černáková