Domáce Politika

Kiska sa rozhodol založiť stranu, mal však aj iné ponuky

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska tento týždeň definitívne potvrdil, že zakladá politickú stranu. O podrobnostiach chce však informovať až 17. júna, teda v čase, keď už nebude v najvyššej ústavnej funkcii. Ako prezradil vo videu, ktorým svoj nový projekt predstavil, s vlastnou stranou má tie najvyššie ambície – vyhrať parlamentné voľby. V rozhovore, ktorý poskytol pre portál topky.sk priznal, že je pripravený byť jej predsedom. Prehovoril aj o tom, že mal ponuky pripojiť sa k iných politických subjektom, avšak nakoniec na ne nekývol. 

 

Kiska v rozhovore uviedol, že je presvedčený o nutnosti spájania sa a prevzatia moci od strany Smer-SD. To, akú bude mať toto spájanie formu, kto sa s kým spojí a kedy je podľa neho na ďalšie diskusie s predsedami politických strán, ktorí sú hodnotovo orientovaní tak ako on sám.

“Je pravdou, že som sa rozprával aj s Progresívnym Slovenskom, aj so stranou SPOLU. Stál som pri zrode ich dnešnej koalície a držím im palce,” povedal prezident. Tiež priznal, že v minulosti dostal ponuku od opozičnej strany Sloboda a solidarita. “Je pravdou, že som dostal aj obrovskú ponuku od predsedu strany SaS Sulíka na vstup do jeho strany. Na záver som to vyhodnotil tak, že pre našu krajinu bude najlepšie, ak vznikne nový subjekt. Subjekt, ktorý sa opiera o dôveru v moju osobu. Subjekt, ktorý spojí to dobré zo starého a perspektívne z mladého,” povedal prezident pre Topky.

Ako dodal, v novej strane chce zaujať post predsedu. O tom, či má ambíciu byť aj premiérom, je podľa neho ešte predčasné hovoriť.

SaS s Kiskovým krokom spokojná nie je

Práve strana SaS nie je s Kiskovým rozhodnutím založiť novú politickú stranu vôbec spokojná. Takýto variant sa im nepozdával dlhodobo a jej šéf Richard Sulík dokonca hovoril o rozbíjaní pravice. Po tom, ako Kiska v stredu definitívne tento svoj krok potvrdil, SaS uviedla, že jeho novú stranu vítajú s rozpakmi. „Už sme v minulosti povedali, že vstup Andreja Kisku do straníckej politiky má zmysel vtedy, ak posilní niektoré zo súčasných politických zoskupení. Ak naopak len rozmnoží počet politických subjektov, vidíme v tom problém, pretože nastane neželaný, ale očakávaný paradox,” uviedli liberáli. Tiež upozornili, že sa zatiaľ nedozvedeli nič o myšlienkovom zameraní novej strany. “Nehovoriac o jej programe, ktorý je zatiaľ celkom vo hviezdach,” uviedli.