Domáce Politika Top

Kiska prekvapuje. Kampaň vraj nevedie, stranu ešte neohlásil, ale vstup do nej už potvrdili Ledecký aj Šeliga

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Niekoľko dní pred koncom funkčného obdobia prezidenta Andreja Kisku sú oficiálne známe prvé dve mená, ktoré s ním chcú ísť do straníckej politiky. Vstup do Kiskovho projektu potvrdil dlhoročný starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký a krátko na to aj Juraj Šeliga, donedávna ešte tvár iniciatívy Za slušné Slovensko. Urobili tak ešte počas Kiskovho výkonu mandátu, hoci prezident pôvodne vyhlasoval, že detaily novej strany, vrátane jej členov, oznámi až po inagurácii svojej nasledovníčky Zuzany Čaputovej. 

 

Prezident potvrdil svoj zámer založiť politickú stranu začiatkom apríla, po druhom kole prezidentských volieb. Urobil tak prostredníctvom krátkeho videa, pod ktoré zároveň zverejnil webovú stránku jenasviac.sk. Pod rovnakým názvom funguje aj stránka na sociálnej sieti facebook. Práve tam dnes pribudol oznam, že do Kiskovho projektu sa zapája Vladimír Ledecký. “Chcem pomôcť. So mnou aj ďalší moji spolupracovníci a kolegovia zo samospráv. Rád odovzdám svoje dlhoročné skúsenosti a vyskúšané riešenia pomoci regiónom. Rád prispejem k tomu, aby sa veci pohli vpred,” vysvetlil svoj krok.

Ledecký sa tým, že sú si s Kiskom ideovo blízki, nikdy netajil a už v minulosti pripustil, že ak by mu Kiska ponuku dal, zvážil by ju. Jeho dcéra Vladimíra Ledecká spolupracovala s Kiskom počas jeho predvolebnej kampane a dnes je v prezidentskom paláci šéfkou regionálnej politiky. Špekulovalo sa, že súčasťou Kiskovho projektu by mohla byť aj ona.

Vstup do Kiskovej strany dnes oficiálne potvrdil aj Juraj Šeliga, ktorý iba pred pár dňami oznámil, že odchádza z iniciatívy Za slušné Slovensko. Dohodnúť sa mali minulý piatok. “Stretli sme sa, povedal som mu, aká je moja predstava o krajine, politike, aj našej prípadnej spolupráci. Prezident mi povedal, že sa s tým stotožňuje. Tým pádom som to mohol oznámiť ľuďom z iniciatívy,” povedal Šeliga pre Denník N.

Ostalo len pri sľuboch

Oznámenie vstupu Vladimíra Ledeckého do strany je tak ďalším konkrétnym krokom, ktorý kiskovci od apríla podnikli. A to aj napriek tomu, že sám Kiska na začiatku uviedol, že “prezident musí byť nadstranícky a preto všetky ďalšie informácie predstavím až po skončení môjho mandátu 17. júna.”

Napriek týmto slovám začal prvé detaily o novej strane prezrádzať ešte v ten deň, keď v rozhovore pre Sme uviedol, že jeho subjekt by nikdy nešiel do koalície so stranami Smer, SNS či kotlebovcami. Už o pár dní v diskusnej relácii TV Markíza tiež prezradil, že strana má byť “niekde v strede.” Vymenoval aj svojich potenciálnych spojencov SaS, OĽaNO, KDH, Progresívne Slovensko – o ktorých vyhlásil, že ich úlohou je prevziať moc. Rozhovoril sa tiež o financovaní svojej novej strany, do ktorej chce investovať menej ako milión eur. Neskôr v televízii TA3 dokonca prezradil aj to, že ustanovujúci snem strany by mohol byť v septembri.

Juraj Šeliga. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Kiska kampaň odmieta

Subjekt, ktorého meno, stanovy, či členskú základňu stále nepoznáme, sa však už začal zviditeľňovať aj prostredníctvom bilbordov. Na tých dominuje žltá farba, heslo “Vráťme Slovensko ľuďom” a symbol +1, ku ktorému sa Kiska hlási odkedy oficiálne potvrdil, že zakladá stranu. Napriek týmto krokom Kiska trvá na tom, že kampaň nevedie. „Andrej Kiska oznámil, že 17.6. ohlási založenie politickej strany a to platí. Žiadna kampaň politickej strany neexistuje, nikto nepozná jej názov, ľudí ani program,“ citoval včera jeho hovorcu portál pluska.sk.

To, že by stále úradujúci prezident viedol kampaň, odmietajú v paláci aj dnes, keď sa k jeho strane oficiálne prihlásil Ledecký. “Pán Ledecký je slobodný človek. Môže povedať ako osoba čokoľvek. Zajtra sa môže prihlásiť ďalší, pozajtra ďalší. Prezident oznámil, že ohlási založenie strany 17.6. a to platí,” argumentuje Kiskov hovorca Roman Krpelan.