Domáce Politika

Kiska odobril novelu zákona, ktorá zabraňuje zneužívaniu vojenských uniforiem. Po novom ju môže nosiť iba vojak

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Novelu zákona o Ozbrojených silách SR, ktorá zamedzí zneužívanie vojenských uniforiem rôznymi polovojenskými, polomilitantnými skupinami s pochybnými záujmami a extrémnymi podtónmi, dnes odobril prezident Andrej Kiska.

Parlament zmenu zákona schválil 27. marca. „Trváme na tom, že vojenská uniforma je určená výhradne pre príslušníkov ozbrojených síl. Je tam jednoznačný dizajn, ktorý je zaregistrovaný na Úrade priemyselného vlastníctva na ministerstve hospodárstva. Uniformu je povolené nosiť iba príslušníkom Ozbrojených síl SR, príslušníkom dobrovoľnej vojenskej prípravy aktívnych záloh, veteránom druhej svetovej vojny a bývalým profesionálnym vojakom, ktorým to musí povoliť ich bývalý veliteľ,” priblížil ešte v januári minister obrany Peter Gajdoš.

Po novom bude zakázané nosiť uniformu inej osobe ako vojakovi. „To bude platiť aj pre iný odev, ktorý bude označený štátnym znakom a ďalšími špecifickými znakmi, ktoré môžu byť zameniteľné s vojenskou rovnošatou. Bude platiť zákaz používania označenia Ozbrojených síl SR, vojenskej rovnošaty a osobnej identifikačnej karty inej osobe ako vojakovi,” uviedol minister s tým, že to bude platiť pre odevy, písomný styk, názov domény webových stránok a na označenie motorových vozidiel. Za priestupky bude možné udeliť pokutu až 500 eur podľa zákona o priestupkoch a toto právo bude mať vojenská polícia. Polícia môže konať na základe podnetov občanov alebo pri náhodnej kontrolnej činnosti.

Zákon nadobudne účinnosť 1. mája 2019.