Domáce Politika Top

Kiska o demisii Lajčáka stále nerozhodol. Zajtra sa chce stretnúť s ministrom aj premiérom

Prezident Andrej Kiska prijal v paláca ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, s ktorým hovoril o demisii. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz

BRATISLAVA – To, či minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vo svojej funkcii zotrvá, alebo nie, stále nie je jasné. Odpoveď na túto otázku zatiaľ neprinieslo ani Lajčákovo dnešné stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý má jeho demisiu od piatka u seba v paláci. Dvojica po dnešnom zhruba pol hodinu trvajúcom rokovaní za zatvorenými dverami nepovedala dopoludnia nič. Krátko po druhej popoludní však prehovoril prezident Andrej Kiska. A predostrel svoj pohľad na vec.

Prezident Andrej Kiska je z posledných dní rozhorčený. Podľa neho politici predviedli v súvislosti s globálnym paktom OSN a účasťou Slovenska na konferencií v Marrakéši “nepríjemné divadlo.” On ako hlava štátu je toho názoru, že Slovensko by sa malo zúčastňovať všetkých zásadných rokovaní – aby minimálne tlmočilo svoj postoj.

Pokiaľ ide o to, či príjme, alebo nepríjme demisiu Miroslava Lajčáka, verdikt dnes Kiska nevydal. “Rozhodol som sa počkať na výsledok zajtrajšieho rokovania vlády,” vyhlásil. Tam sa má totiž rozlúsknuť definitívny postoj Slovenska k rokovaniu v Marrakéši. Po zasadnutí vlády sa prezident plánuje stretnúť s premiérom aj ministrom zahraničných vecí, aby im oznámil svoje rozhodnutie.

Kiska tiež povedal, že rozhorčeniu Miroslava Lajčáka rozumie, lebo “nikto ešte nevyriešil žiaden problém siláckymi rečami vedenými spoza pece.” S prácou nášho ministra je podľa vlastných slov spokojný. “Osobne by ma jeho odchod mrzel. Slovensko by nemalo stratiť tak kvalitného ministra a diplomata,” povedal.

Šéf našej diplomacie sa pri odchode z paláca k svojej demisii vyjadrovať nechcel. Pôvodne sa počítalo s tým, že tak urobí po Kiskovom vystúpení. Jeho hovorca Boris Gandel však následne oznámil, že Lajčák sa k celej záležitosti ohľadne svojej demisie vyjadrí až v stredu po stretnutí s prezidentom a premiérom.

Viac svetla do celej záležitosti dnes nevniesol ani premiér Peter Pellegrini, ktorý je momentálne na oficiálnej návšteve Chorvátska. “Predseda vlády Peter Pellegrini sa zajtra po rokovaní vlády stretne s prezidentom Andrejom Kiskom aj ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom. Po tomto stretnutí budú verejnosť aj médiá informovať,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková.

Pellegrini Lajčákov odchod nechce

S ministrom zahraničných vecí sa včera dopoludnia na Úrade vlády stretol aj premiér Peter Pellegrini. Ako povedal, predchádzala tomu séria telefonátov. Po rokovaní sa však ani jeden z nich vyjadrovať nechcel. Predseda vlády však neskôr popoludní predsalen reagoval, keď vyhlásil, že Lajčák má aj naďalej jeho plnú dôveru. “Pána prezidenta SR Andreja Kisku som požiadal, aby demisiu Miroslava Lajčáka neprijal,“ uviedol.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v paláci nepovedal nič. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák informoval o podaní demisie vo štvrtok večer. Urobil tak v deň, keď poslanci Národnej rady prijali uznesenie, ktorým odmietli Globálny pakt OSN o migrácii. Premiér Peter Pellegrini následne avizoval, že takmer so stopercentnou istotou v Marrakéši 10.-11. decembra svoje zastúpenie mať nebudeme. Šéf našej diplmacie o tom, že pokiaľ sa situácia vyvinie takto, zváži svoje zotrvanie v ministerskom kresle, hovoril už  niekoľko dní dopredu.