Domáce Politika Spoločnosť Top

Kiska nie je zo Slovenska nadšený. Štát kryl organizovaný zločin

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Kontakty predstaviteľov štátu s mafiou či podozrenia, že bývalý policajný šéf prikázal preverovať zavraždeného Jána Kuciaka ukazujú, akú hlbokú ranu dala vládna moc spravodlivosti na Slovensku. Uvádza sa to vo vyjadrení prezidenta Andreja Kisku k aktuálnej situácii na Slovensku, ktoré agentúre SITA poskytol Martin Lipták z kancelárie prezidenta.

“Žiaľ, rozsah rozkladu právneho štátu, ktorý sa nám vďaka práci poctivých vyšetrovateľov a novinárov odkrýva pred očami, je príliš veľký, aby ho bolo možné pripísať zlyhaniu jednotlivcov. Kauza za kauzou ukazuje, že štát ignoroval, či priamo kryl organizovaný zločin a ústavní činitelia udržiavali kontakty, ktoré ich navždy diskvalifikujú z verejného života. V situácii, keď predstavitelia štátu klamú, je ich usvedčovanie z klamstiev verejným záujmom. Preto nestačí pokrytecky sa rozčuľovať nad únikmi informácií z vyšetrovacích spisov a pripisovať ich spravodajským hrám,” uvádza ďalej prezident vo svojom vyjadrení.

Hovoriť poctivo a priamo

“Vo vlaňajšej správe o stave republiky som vyzval vedenie rezortu vnútra, aby urobilo a vo vhodnej forme zverejnilo hodnotenie dovtedajšieho priebehu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a vysvetlilo chyby. Našťastie, po zmene policajného prezidenta sa vyšetrovanie významne pohlo dopredu. Prácu poctivých vyšetrovateľov a prokurátorov však naďalej kazí množstvo nezodpovedaných otázok z minulosti, aj nových podozrení. Ľudia si zaslúžia jasné odpovede a dôveryhodné vysvetlenia. Od politikov, prokuratúry, vedenia rezortu vnútra aj policajnej inšpekcie. Keď som nastupoval do funkcie prezidenta, sľúbil som, že budem klásť otázky, na ktoré nielen ja, ale najmä ľudia očakávajú odpovede. Preto sa v priebehu budúceho týždňa plánujem porozprávať s ministerkou vnútra a predstaviteľmi ďalších inštitúcií, ktoré sa majú starať o našu bezpečnosť. Prvý krokom na ceste k dôvere je začať hovoriť poctivo a priamo,” uzatvára stanovisko Andreja Kisku.

 

Slovensko otriasla vražda novinára a jeho snúbenice. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Príkaz som nevydal

Zavraždeného novinára Jána Kuciaka pár mesiacov pred jeho vraždou podľa medializovaných informácií lustrovali v policajnej databáze na policajnom prezídiu. Ako ďalej uvádza Denník N, podľa jeho informácií za tým bol riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície na policajnom prezídiu Pavol Vorobjov. “Vorobjov vypovedal, že postupoval na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara,” napísal denník s tým, že novinára lustrovali na jeseň 2017. Gašpar medializované informácie poprel. “Takýto príkaz som nikdy nevydal. Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť,” uviedol. Denník dodal, že policajné prezídium neodpovedá na otázky, či Vorobjov zostane vo funkcii.

 

Galéria
Gašpar tvrdí, že žiadny pokyn Vorobjovi nedal. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Účastníci zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vraždou novinára a jeho snúbenice na námestí SNP. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Jána Kuciaka pochovali 3. marca 2018 v Štiavniku. Zdroj: SITA
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
navigate_before
navigate_next