Domáce Politika Top

Vojna prezidenta s predsedom parlamentu. Kiskovi sa nepáči Dankov zákon

Prezident Andrej Kiska vrátil novelu zákona poslancom. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska vetoval novelu zákona o podpore cestovného ruchu, ktorá upravovala poskytovanie rekreačných poukazov. Ide o srdcovú záležitosť predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý s nápadom zaviesť poukazy prišiel. Hlava štátu nepodpísanie zákona argumentuje tým, že pre časť zamestnancov je diskriminačný. Podľa Danka prezident neprejavil dostatočnú emaptiu. Verí, že poslanci jeho veto prelomia. 

 

Prezident upozorňuje, že týmto svojím krokom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu a príspevku na rekreáciu zamestnancov. „Je právomocou vlády a parlamentu podporovať domáci cestovný ruch prostredníctvom takých nástrojov, ktoré považujú za vhodné či potrebné,“ zdôraznil.

Schválený zákon však podľa neho vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu. A to v závislosti od toho či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky, a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí. Časť zamestnancov má príspevok garantovaný, časť naň vôbec nemá nárok a časť ho môže získať na základe dobrovoľnej iniciatívy zamestnávateľa.

“Takáto nerovnosť medzi zamestnancami vo vzťahu k rovnakému nároku na príspevok na rekreáciu nezodpovedá žiadnej skutočnej potrebe, nemôže sa ňou dosiahnuť žiaden legitímny cieľ sociálnej politiky štátu a so zreteľom na účel tohto príspevku taká úprava nie je nevyhnutná,” tvrdí Kiska.

Odlíšenie zamestnancov len podľa priemerného počtu zamestnancov v podniku a trvania pracovného pomeru nemôže podľa prezidenta zakladať objektívny dôvod na rozdielne zaobchádzanie. Schválené znenie zákona je podľa neho tiež v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR aj Súdneho dvora týkajúcej sa zákazu diskriminácie.

Predseda parlamentu Andrej Danko je z postoja prezidenta v šoku. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Danko je z prezidentovho kroku v šoku

Predseda parlamentu Andrej Danko je v šoku z toho, že prezident, ktorý pochádza z Vysokých Tatier, vrátil zákon na prerokovanie. Podľa neho je to pritom nástroj, ktorý môže pomôcť cestovnému ruchu a skomfortniť život zamestnancov. “Je mi neskutočne ľúto, že prezident SR neprejavil dostatočnú empatiu vo vzťahu k slovenským robotníkom a štátnym zamestnancom. Jediné pozitívum je to, že podpísal aspoň zníženú DPH na ubytovacie služby,” vyhlásil Danko. “Verím, že NR SR tento inštitút opäť podporí,” povedal.

„Pán predseda parlamentu zrejme prehliadol alebo si neprečítal dôvody, pre ktoré prezident zákon vetoval. Prezident sa vrátením zákona zastal práve robotníkov a iných zamestnancov, ktorých parlament bezdôvodne diskriminuje v nároku na príspevok na rekreáciu,“ neodpustil si následnú reakciu na Danka Kiska.

Poslanci schválili zákon v októbri

Poslanci schválili novelu zákona o podpore cestovného ruchu z dielne SNS na októbrovej schôdzi. Podľa nej má byť poskytovanie rekreačných poukazov pre firmy odstupňované podľa počtu zamestnancov. Spoločnosti, ktoré majú menej ako 50 zamestnancov poukazy poskytovať nebudú musieť, tie väčšie však áno. Novela taktiež hovorí o tom, že potrebný bude aktívny prístup zamestnanca. Ak bude mať záujem o poukaz, musí oň požiadať. Maximálna suma poukazu má v takom prípade byť 500 eur, z čoho 55 % má hradiť zamestnávateľ a zvyšných 45 % si zaplatí zamestnanec. Suma poukazu môže byť však aj nižšia. Príspevok zamestnávateľa na rekreačné poukazy má byť zároveň oslobodený od dane z príjmu a odvodového zaťaženia. Novela mala byť účinná od 1. januára 2019.