Domáce Politika

Kiska a Zeman si v Prahe pripomenuli 100. výročie založenia Československa: Gratuloval aj Putin

Na pietnom akte sa zúčastnili za slovenskú stranu prezident Andrej Kiska, predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), ale aj minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS). V Česku sa od soboty (27.10.) konajú oslavy 100. výročia vzniku Československa. Pred pamätníkom bola okrem Čestnej stráže Armády Českej republiky, hradnej stráže, Čestnej jednotky Polície Českej republiky aj Čestná stráž Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Slovenský premiér, ale aj predseda NR SR, sa po pietnom akte na Vítkově presunuli na druhý pietny akt, a to k soche generála Milana Rastislava Štefánika. Prezident bude prítomný pri kladení vencov na hrob prezidenta Tomáša G. Masaryka. Vyvrcholením osláv okrúhleho výročia vzniku Československa v metropole Českej republiky budú popoludňajšia slávnostná vojenská prehliadka a večerná ceremónia udeľovania štátnych vyznamenaní Českej republiky. ​

Telegram z Moskvy

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal v nedeľu blahoprajný telegram českému partnerovi Milošovi Zemanovi pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky (ČSR). S odvolaním sa na oznámenie Kremľa o tom informovala agentúra TASS.

“Tento rok oslavujete historické výročie: presne pred 100 rokmi Česi spoločne so Slovákmi obránili svoje právo na štátnu suverenitu,” píše sa v telegrame.

Putin zdôraznil, že Rusko a Česká republika zdieľajú kultúrne a duchovné väzby. Vyjadril presvedčenie, že podpora bilaterálneho dialógu a konštruktívnej spolupráce v rôznych oblastiach je v spoločnom záujme oboch štátov.