Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Kiska a Pellegrini prehovorili k voličom. Apelovali na nich, aby išli k urnám

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrinii využili jednu z posledných príležitostí a iba niekoľko hodín pred začiatkom moratória prehovorili k miliónom Slovákov, ktorí si už túto sobotu budú voliť novú hlavu štátu.

 

Obaja politici požiadali o vystúpenie vo verejnoprávnej RTVS. Prezident avizoval svoj záujem už včera, premiér Peter Pellegrini tak urobil až dnes. Televízia obom vyhovela, upozornila ich však, že takéto vystúpenie má svoje pravidlá a nemá obsahovať politickú reklamu. Ani jeden z nich teda nemal vysloviť podporu ani jednému z kandidátov.

Pellegrini mobilizoval

Ako prvý dostal priestor vystúpiť premiér Peter Pellegrini. „Už túto sobotu rozhodneme o tom, komu z nich sa napokon dostane cti zastupovať Slovenskú republiku navonok, veliť ozbrojeným silám Slovenskej republiky a vykonávať všetky ďalšie kompetencie hlavy štátu tak, ako ich pomenúva slovenská ústava,“ povedal. „Poďme v sobotu voliť a využime naše demokratické právo spolurozhodovať o tom, kto bude najbližších päť rokov hovoriť vo svete v mene celej našej krajiny, v mene Slovenska,“ apeloval. Vyzval tiež, aby k urnám išli aj tí voliči, ktorých favoriti do druhého kola nepostúpili. „Ak má mať Slovensko silného prezidenta, potrebuje mať prezident silný mandát od ľudí. Ten bude tým silnejší, čím viac občanov príde v druhom kole rozhodnúť. Preto znova všetkých prosím: Príďme v sobotu k volebným urnám a nenechajme za seba rozhodovať iných,“ uviedol šéf vlády. Povedal tiež, aby si voliči v regiónov zobrali príklad z Bratislavy, zmobilizovali sa a išli v sobotu voliť.

Zopakoval tiež svoje slová, ktoré voličom adresoval už pred prvým kolom. „Hovoril som o tom, že potrebujeme skúseného človeka, pripraveného od prvého dňa vo funkcii plnohodnotne vykonávať svoj mandát. Zdôraznil som, že dobrý prezident by mal mať silné sociálne cítenie a pochopenie pre problémy všetkých skupín občanov Slovenskej republiky. Mal by vnímať, že mnohé tradičné hodnoty sú na Slovensku hlboko zakorenené a ich spochybňovanie vnáša do spoločnosti zbytočný zmätok a rozdeľovanie,“ povedal.

Peter Pellegrini. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Podľa premiéra by mal byť nový prezident výrazným zmierovateľom spoločnosti, ktorá si v posledných mesiacoch prešla náročnými skúškami. Ako predseda vlády by privítal, aby vláda dostala v osobe prezidenta partnera, ktorý sa bude aktívne podieľať práve na napĺňaní týchto priorít. „Potom budeme môcť byť ešte úspešnejší, súdržnejší a sebavedomejší aj v zahraničí,“ myslí si Pellegrini.

V sobotu budeme podľa neho rozhodovať o prezidentovi, ktorý povedie Slovensko v mimoriadne náročnom období. „Na medzinárodnom poli, v spleti mnohých záujmov silných hráčov, bude stáť sám a sám bude musieť slovenské záujmy aj obhájiť. Tam už nepomôže marketing, nepomôžu anonymní poradcovia ani vzletné reči na domácej pôde. Bude to v tej chvíli len a len na ňom, či je dostatočne silný zabojovať za Slovensko a presadiť jeho národné záujmy,“ uviedol premiér. Voličov preto vyzval, aby využili moratórium a z odstupom sa pozreli, „ktorý z kandidátov najlepšie napĺňa predpoklady na skutočne kvalitného a silného prezidenta.“

Kiska pripomenul prezidentské právomoci

Po Pellegrinim k národu prehovoril aj prezident Andrej Kiska. Ten v úvode voličom povedal, že hlasovanie o prezidentovi republiky je príležitosťou povedať, ako si predstavujeme budúcnosť Slovenska a reprezentáciu našej krajiny. „Do druhého kola postúpili dvaja demokratickí a proeurópski kandidáti na prezidenta. Verte, že nám to v mnohých krajinách závidia,“ povedal Kiska. Prihovoril sa aj voličom tých kandidátov, ktorí do druhého kola nepostúpili. „Pre voličov, ktorých kandidáti nepostúpili, je možno ťažká otázka, koho v sobotu majú voliť a či vôbec majú prísť voliť. Chcem poprosiť každého občana, aby využil svoje jedinečné právo – právo demokracie a vyjadril sa, koho si želá vidieť v pozícii hlavy štátu,“ povedal. Ľudí poprosil, aby využili svoju príležitosť a šli k urnám, „aby nový prezident alebo prezidentka mali podporu a mandát od čo najväčšej časti našich občanov.“

Podľa Kisku je dnes prezident vďaka priamej voľbe predstaviteľom štátu s najsilnejšou legitimitou. „V krajine nie je iný politik, ktorý by sa mohol oprieť o takú silnú priamu podporu voličov.“

Andrej Kiska. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Kiska, ktorý v prezidentskom úrade strávil posledných päť rokov tvrdí, že hlava štátu má nezávislosť a slobodu pri rozhodovaní a tiež významne kompetencie. „Prezident sa rozhoduje, koho poverí zostavením vlády. Jeho rozhodnutia ovplyvňujú to, kto sa stane ústavným sudcom, či guvernérom národnej banky, ale aj profesorom, rektorom alebo veľvyslancom Slovenska. Prezident vyhlasuje referendum, ale tiež zastupuje krajinu navonok, je vrchným veliteľom ozbrojených síl, a má aj zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov,“ pripomenul Kiska. Okrem toho ak prezident chce, môže byť podľa Kisku aj niečím viac – silným hlasom ľudí.

„Priama voľba dáva prezidentovi slobodu a mandát klásť aj nepríjemné otázky vláde, apelovať na poslancov národnej rady či vyžadovať, aby si verejné inštitúcie plnili úlohy. Som presvedčený, že toto je významná povinnosť a úloha prezidenta: počúvať ľudí a pýtať sa v ich mene. Klásť otázky, hľadať poctivé odpovede, a povzbudzovať riešenia,“ uviedol.

Podľa Kisku však prezident nemôže byť len hlasom svojich voličov, ale musí  zastupovať záujmy Slovenska ako celku. Ako ďalej povedal, doterajší prezidenti vždy chránili záujem Slovenska, naše strategické partnerstvá a našu pozíciu v Európskej únii či v Severoatlantickej aliancii. „V tomto je úloha prezidenta nezastupiteľná,“ povedal.