Politika Top Zahraničné

Kim Čong-un sa opäť stretol s čínskym prezidentom

PEKING – Severokórejský vodca Kim Čong-un opäť nečakane navštívil Čínu. V severnom prístave Ta-lien sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Schôdzka, ktorá sa konala v pondelok a utorok, bola už druhou za posledné týždne. Kim predtým v marci navštívil Peking, kam zavítal prvýkrát od svojho nástupu k moci pred šiestimi rokmi.

Tentoraz pricestoval do Číny lietadlom, nie vlakom. Podobne ako v prvom prípade čínske médiá o návšteve informovali až po Kimovom odchode. Podľa ich údajov severokórejský líder priletel do Číny, aby prezidenta Si Ťin-pchinga informoval o vývoji situácie v regióne. Kim zopakoval svoj záväzok denuklearizácie Kórejského polostrova, v čom ho Si podporil, uviedli médiá.

Čína je najvýznamnejším spojencom a obchodným partnerom uzavretej Severnej Kórey. Stretnutie oboch lídrov sa konalo v čase, keď sa severokórejský vodca pripravuje na historický summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Čína sa snaží zohrávať významnú rolu v medzinárodných snahách o znižovanie napätia na Kórejskom polostrove.