Ostatné

KDH vyzýva premiéra, aby riešil situáciu v Prešove

PREŠOV – Premiér Róbert Fico by mal naplniť svoje sľuby a zariadiť, aby sa všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, mohli vrátiť k lôžku pacienta. Vyzvala ho k tomu na pondelkovom brífingu v Prešove dvojica poslancov NR SR za KDH Ján Hudacký a Pavol Zajac.

Ako poznamenal Zajac, netreba k tomu otvárať rozpočet, ani prijímať špeciálnu legislatívu. “Stačí zdvihnúť telefón, zavolať ministrovi zdravotníctva a ten dá pokyn riaditeľom nemocníc,“ uviedol s tým, že ak v prešovskej nemocnici jej vedenie na čele s riaditeľom neplní verejný prísľub premiéra, mal by takéto vedenie odvolať. Zajac je presvedčený, že súčasnou stratégiou ide vedeniu o to, aby hralo na čas, ponížilo a pokorilo sestry a urobilo medzi nimi rozpor, pretože niektoré sú z hľadiska svojej ekonomickej situácie nútené opäť pracovať. Nekomunikovaním s predstaviteľmi sesterských odborov má nemocnica vytvárať tlak, aby boli sestry nútené vrátiť sa do nemocnice jednotlivo.

Podľa Hudackého pretrváva po odchode sestier v prešovskej nemocnici stále vážna situácia a nedostatok sestier naďalej ohrozuje zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre spádovú oblasť s 800-tisíc obyvateľmi. Limitované sú podľa neho aj zdravotnícke výkony, čím má nemocnica prichádzať o platby zo zdravotných poisťovní. To môže ohroziť hospodárenie nemocnice.

“Chcem preto vyzvať vedenie nemocnice, aby začalo ústretovo komunikovať so zdravotnými sestrami, ktoré sú po výpovediach, a aby naplnili sľub premiéra Róberta Fica, aby sa sestry bez zbytočného ponižovania mohli vrátiť na svoje pracovisko a dostať zmluvu na dobu neurčitú,“ uviedol Hudacký. Spresniť o koľko financií už nemocnica prišla, ale nevedel, pretože takéto údaje vraj poslanci k dispozícii nemajú. Získať by ich mohli vďaka poslaneckému prieskumu v nemocnici, ten ale zdravotnícky výbor NR SR neschválil.

Podľa poslancov je v nemocnici nedostatok sestier špecialistiek, ktoré sú nutné na záchranu ľudských životov. Ako uviedol Hudacký, majú informácie od lekárov, že sú ohrozované operačné zákroky, kde chýbajú špecializované sestry a novým sestrám chýba potrebná prax. “Je potrebné, a to záleží na vedení nemocnice, aby komunikovalo so sestrami a mohli by sa rýchlo vrátiť do stavu, keď budú poskytovať stopercentnú zdravotnú starostlivosť a operačné zákroky,“ povedal Hudacký.

Zajac porovnal súčasnú situáciu s tou, ktorá v prešovskej nemocnici nastala v roku 2011 pri štrajku lekárov. Rozdiel bol vraj v tom, že pred piatimi rokmi sa neustále rokovalo a hľadali sa spoločné riešenia so zástupcami odborov. V súčasnosti to tak nie je. “Takéto veľmi ťažké situácie sa dajú riešiť len prijatím určitých kompromisov. A na to musí byť ochota na oboch stranách. Na to je ale potrebné rokovať a keď sa nerokuje, pozície sa stávajú zákopovými a môže na to trpieť pacient,“ dodal Zajac.

V pondelok k 14. hodine prijali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove spolu 144 nových sestier, z ktorých je 31 bývalých pracovníčok nemocnice. Tá aktuálne ponúka ešte 153 voľných pracovných miest na pozíciu sestra. Pôvodne podalo výpovede 395 sestier, pričom počas dvojmesačnej výpovednej lehoty stiahlo výpovede 91 z nich. Ako dodala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, štruktúra novoprijatých sestier je obdobná ako tých, ktoré dali výpoveď – sú medzi nimi sestry s dlhoročnou, ale aj s krátkou praxou a sú medzi nimi špecialistky, ako aj sestry bez špecializácie.

Uchádzačky o zamestnanie sa podľa hovorkyne so zamestnávateľom o podmienkach pracovnoprávneho vzťahu dohadujú individuálne, pričom zamestnávateľ pri týchto jednaniach postupuje tak, že dodržiava platnú legislatívnu, ako aj platnú a účinnú podnikovú kolektívnu zmluvu. “Nezvýhodňujeme skupinu novoprijatých zamestnancov pred väčšinovou skupinou dlhoročných stabilných zamestnancov,” uviedla hovorkyňa.

Podľa Cenkovej sesterské odborárky nikdy nepredložili vedeniu nemocnice žiadne konkrétne a konsolidované požiadavky. “Prvoradou úlohou zdravotníckeho zariadenia je zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a preto sa odmietame zapájať do predvolebnej kampane akýchkoľvek politických strán,” dodala Cenková.