Domáce

KDH navrhuje veľké pokuty: Chce zakáz reklamy na alkohol v okolí škôl

BRATISLAVA – KDH chce zakázať umiestňovanie reklamy na alkohol v okruhu 500 metrov v okolí škôl. Dôvodom sú opakované kampane na alkohol, ktoré ukazujú, že zákonné postihy nie sú dostatočné. Kresťanskí demokrati zároveň na septembrovej schôdzi parlamentu navrhnú zvýšenie sankcií, ich účelové viazanie na prevenciu ako aj presun zodpovednosti na Ministerstvo zdravotníctva SR. Pokuta by sa podľa KDH mala zvýšiť zo súčasných 64 400 eur na 100 000 eur.

KDH vyprovokovala k legislatívnej iniciatíve druhá celoslovenská kampaň na alkoholický nápoj. „Tak, ako je dnes nastavený zákon o reklame, nie je pre výrobcov dostatočne odstrašujúci. Pitie alkoholu u detí a mládeže je pritom veľkým problémom a rizikom do budúcnosti,“ povedal dnes novinárom expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor, podľa ktorého tiež KDH navrhne zaviesť spodnú hranicu pokuty, keďže dnes môže zadávateľ takejto neetickej a nezákonnej kampane teoreticky obísť aj bez pokuty. „Niektoré firmy dnes navádzajú deti na alkohol na bilbordoch preto, lebo je to pre nich výhodné. Chcú na pití mladistvých zarobiť a vedia, že pokutu buď nedostanú alebo bude nízka. Zarábajú pritom na nešťastí rodín. Je to morálne bahno a čudujem sa, že súčasná vláda s tým nič nerobí,“ povedal podpredseda KDH Miloš Moravčík. Po novom by sa pokuty mali priblížiť výdavkom na kampaň a príjem štátu z nich by mal byť účelovo viazaný na preventívne kampane.

Problémom je podľa KDH aj laxný prístup zodpovedných inštitúcií, keď ani podobná minuloročná celoslovenská kampaň podľa doterajších zistení sa neskončila pokutou. KDH preto navrhne, aby kompetencia kontroly a udeľovania pokút za kampane na alkohol porušujúce zákon prešla pod rezort zdravotníctva. „Prevencia závislostí je v kompetencii ministra zdravotníctva, verím, že takúto zmenu podporí,“ uviedol Faktor. Ministerstvo má podľa neho viaceré organizácie špecializované na boj so závislosťami, ktoré by mali po novom získať udelené pokuty ako zdroje na preventívne kampane.

Faktor tiež upozornil, že pitie alkoholu u mladistvých je dlhodobo na Slovensku problémom. Potvrdzujú to aj aktuálne údaje Ministerstva zdravotníctva SR – napriek početným programom a projektom sa pitie u 11 až 14-ročných nedarí znížiť. Naďalej narastá podľa neho aj najrizikovejšie nárazové pitie s cieľom čo najrýchlejšie sa opiť. Výnimkou nie sú ani dievčatá – pitie alkoholu u nich stúpa dokonca ešte rýchlejšie ako u chlapcov. „Ako lekár traumatológ som videl aj v praxi, ako zle končia deti a mladiství,“ upozorňuje Faktor s tým, že k nadmernému pitiu alkoholu u dospelých prispieva aj to, ak má mladý človek veľmi skoro dlhodobú a intenzívnu skúsenosť s alkoholom.