Domáce Top

KDH chce presadiť k zákonom doložku vplyvov na rodinu

BRATISLAVA – Parlament sa bude na budúci týždeň zaoberať návrhom KDH, ktoré chce zaviesť povinnosť skúmať v legislatívnom procese nové zákony aj z hľadiska vplyvu na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie. Kresťanskí demokrati s takýmto návrhom už raz nepochodili. V marci návrh odmietli poslanci vládneho Smeru-SD.

V našej ústave je už viac ako rok vyjadrená povinnosť štátu všestranne chrániť manželstvo a napomáhať jeho dobru. A to znamená úlohu zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci ako aj miestnej a regionálnej samosprávy prijímať také rozhodnutia, ktoré rodinám pomáhajú v plnení ich dôležitej úlohy a prínosu pre spoločnosť. Je preto logické skúmať dopady nových zákonov nielen na podnikateľské a na životné prostredie, ale aj na prostredie rodinné,” povedal dnes predseda hnutia Ján Figeľ. Podľa neho totiž pre ľudí je rodinné prostredie prinajmenšom také dôležité, ako verejné financie, či pracovné prostredie.

Na prijatie doložky vplyvu na rodinu vyzvala poslancov uplynulý týždeň aj Aliancia za rodinu, ktorá bola iniciátorom februárového referenda o rodine. Povinné posudzovanie dopadov zákona na rodinu predstavuje jednu z požiadaviek Aliancie za rodinu, s ktorými sa obrátila na všetky politické strany na jeseň tohto roka. „Aliancia za rodinu iniciovala referendum o ochrane rodiny, ktoré sa konalo začiatkom roku a zúčastnilo sa ho takmer milión oprávnených voličov. Ochrana a podpora rodiny nemôže byť vecou iba určitých politikov, či politických strán alebo hnutí. Ochrana a podpora rodiny by mala byť vecou všetkých poslancov Národnej rady SR, ktorým záleží na tom, aby ľudia na Slovensku mali perspektívu, aby mali dobrú budúcnosť,“ uvádza sa vo vyhlásení aliancie.

Expertka KDH pre deti, mládež a rodinu Nataša Žembová v októbri vypracovala doložku vplyvu na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie k 59 vládnym návrhom, o ktorých počas novembrovej schôdze rokoval v prvom čítaní a k 22 vládnym návrhom v druhom čítaní. „Z 59 vládnych návrhov v prvom čítaní 52 nemá vplyv na rodinu a šesť pozitívny vplyv. Jeden z návrhov má negatívny vplyv,“ upozornila.

KDH vyslovene negatívny vplyv vidí v novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa. „Novela ovplyvňuje rozhodnutie rodičov, umiestniť deti do materskej školy, namiesto toho, aby zostali matky na materskej dovolenke,“ povedala Žembová. KDH preferuje zvýšenie rodičovského príspevku o 50 eur .

Parlament bude v utorok hlasovať o novej úprave ochrany verejného záujmu. V piatok o ňom nehlasovali, pretože na schválenie ústavného zákona nie je zatiaľ zhoda potrebných 90 poslancov. Právnu normu predložil vládny Smer-SD. Ten počas troch rokov odmietal opozičné návrhy na novelizáciu zákona o konflikte záujmov. Vládna strana podľa podpredsedu parlamentu Miroslava Číža reaguje návrhom na nevyhnutné potreby praxe, pričom nemení podstatu platného ústavného zákona. Návrh Smeru-SD rozširuje okruh verejných funkcionárov, ktorí by podávali majetkové priznania. Z pôvodne určených verejných funkcionárov v akciových spoločnostiach so stopercentnou majetkovou účasťou štátu sa okruh funkcionárov rozširuje na verejných funkcionárov v akciových spoločnosťou s majoritnou účasťou štátu, obce, vyššieho územného celku alebo s účasťou Fondu národného majetku SR.