Domáca Domáce Ekonomika Politika Top

Kažimírovi v ceste do NBS nič nestojí. Hlasy koalície má isté

BRATISLAVA – Iba formalita? Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) včera oficiálne potvrdil to, o čom sa špekulovalo už takmer rok. Potom, ako guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch oficiálne požiadal o uvoľnenie z funkcie k 1. marcu 2018, Kažimír oznámil, že sa bude o toto miesto uchádzať. Potrebuje však požehnanie vlády aj parlamentu. Posledné slovo bude mať prezident Andrej Kiska. Zatiaľ to vyzerá tak, že úradujúcemu financmajstrovi ze jeho snom dnes nič nestojí v ceste.

 

Ako stanovuje zákon, guvernéra NBS “vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky.” Koaličné strany SNS ako aj Most-Híd sa pritom pre Glob.sk vyjadrili, že Kažimír, ktorý v parlamente potrebuje získať hlasy 76 poslancov, má ich podporu. “Samozrejme,“ reagoval predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) na otázku, či je pre nich úradujúci minister financií ako šéf NBS prijateľný. V podobnom duchu reagoval aj podpredseda parlamentu a šéf strany Most-Híd Béla Bugár. “Áno, podporíme ho,” povedal pre Glob.sk. Strana Smer-SD, v ktorej je Kažimír stále podpredsedom, sa k jeho ambíciam oficiálne nevyjadrila. 

Pellegrini Kažimíra navrhne na post guvernéra NBS

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred dnešným rokovaním vlády potvrdil, že Kažimíra navrhne na post guvernéra NBS. “Chcem povedať, že to urobím na jednej strane veľmi rád, pretože rád navrhujem na pozície odborníkov a ľudí, ktorí majú kapacitu takúto funkciu zvládnuť. Na druhej strane to ale budem robiť aj s určitou lútoťou,” povedal. Súčasného financmajstra považuje za vysokého a špičkového odborníka a zdôraznil, že jeho prípadné úspešné meniovanie do čela Národnej banky Slovenska bude pre neho vážnou stratou. “Prichádzame o človeka, ktorého by som radšej videl na poste ministra financií,” povedal. “Pevne verím, že Peter Kažimír nájde oporu a dostatak hlasov v NR SR a pevne verím, že aj pán prezident ho následne, tak ako hovorí Ústava, vymenuje, a nebude problém s touto nomináciou,” uviedol na záver.  

Väčšina opozície s ním má problém

Najsilnejšia opozičná strana SaS tvrdí, že “predčasný odchod Jozefa Makúcha z postu guvernéra Národnej banky Slovenska len preto, aby si na jeho stoličku sadol minister financií, aktívny politik a podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír, nemá na Slovensku obdobu.”

“Ak Peter Kažimír chce ujsť z korupčnej vlády Petra Pellegriniho rovnako ako Marek Maďarič, mal by to urobiť aspoň so štipkou pokory voči občanom a sebareflexie. Miesto toho sa správa vypočítavo, arogantne, akoby funkcia guvernéra centrálnej banky bola tovarom, ktorý sa dá kúpiť,“ povedal poslanec Jozef Rajtár (SaS). Jeho stranícky kolega Eugen Jurzyca zasa tvrdí, že sa takto spochybňuje nezávislosť centrálnej banky. Od prezidenta Andreja Kisku strana očakáva, že sa takémuto personálnemu návrhu vzoprie. 

Kažimíra nemá zatiaľ v úmysle podporiť ani hnutie OĽaNO. Podľa nich patrí Národná banka Slovenska medzi inštitúcie, ktoré má viesť nezávislý odborník. “Pán minister Kažimír ako podpredseda strany Smer-SD a dlhoročný súputník Roberta Fica túto podmienku jednoznačne nespĺňa. Jeho odchod na post guvernéra NBS evokuje dojem, že opúšťa potápajúcu sa loď,” argumentoval Eduard Heger.

Hnutie Sme rodina naopak opäť prekvapuje a s Kažimírom problém nemá. Predseda Boris Kollár si ho na stoličke guvernéra vie predstaviť. “Budeme mať klub, ale zásadne to nevylučujeme,” reagoval na otázku, či ho svojimi hlasmi podporia. 

 

Kiska by Kažimírovi problémy robiť nemal. FOTO TASR – Michal Svítok

Kiska je dohodnutý

Posledné slovo pri výbere nového guvernéra NBS bude mať hlava štátu. “Najskôr musí kandidáta schváliť parlament a potom sa ním bude zaoberať prezident,” odkázal Kiskov poradca pre komunikáciu Roman Krpelan. Problémy by však prezident Kažimírovi robiť nemal. Podľa informácií portálu Glob.sk totiž existuje medzi oboma politikmi tichá dohoda o tom, že Kiska Kažimíra vymenuje. 

Koniec v politike po 12 rokoch 

Kažimír berie post guvernéra NBS aj ako šancu dostať sa z politiky. Financmajster sa už dlhšiu dobu najmä medzi svojimi netají tým, že ho politika nebaví. Straníckym veciam sa vyhýbal pravidelne. “Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel“, povedal .

Na ministerstve financií podľa vlastných slov zažil a aj zažíva zásadné okamžiky. “Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie“, zrekapituloval.

Doteraz sa na čele NBS vystriedali štyria guvernéri – Vladimír Masár, Marián Jusko, Ivan Šramko a Jozef Makúch. V prípade svojho menovania by však bol Kažimír prvý, ktorý by sa na túto stoličku dostal priamo z politiky.