Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Kažimír prikázal fakticky uzavrieť hranice. Chce zastaviť colných podvodníkov

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Peter Kažimír sa rozhodol pre razantný krok. Na jeho pokyn Finančná správa v pondelok fakticky uzavrie colnú hranicu a zamedzí dovozu textilu a obuvi z Ázie. Tento krok v praxi znamená, že colníci budú musieť otvoriť každý kontajner s obuvou a textilom z Ázie. Podľa informácií Denníka N zakročil minister financií po rozhovore s opozičným poslancom Miroslavom Beblavým.

Tento krok je pokračovaním kauzy colných podvodov. V médiách sa ešte v septembri začalo hovoriť o podvodoch pri preclievaní tovaru z Číny, kvôli ktorým sme Európskej únií dlžní obrovskú sumu. Beblavý mal Kažimírovi a šéfke finančníkov predložiť nové čísla z Eurstatu, ktoré dokazujú pokračovanie podvodov. „Včera (vo štvrtok) som sa stretol s ministrom Petrom Kažimírom a prezidentkou Finančnej správy Lenkou Wittenbergerovou. Prezentoval som, že podľa nových dát Europstatu sa možné pokuty za zlý výber ešte zvýšili. Minister Kažimír počas rozhovoru rozhodol, že urobia to, čo ľudovo nazývajú zavretie hranice,“ povedal Beblavý.

Dokedy bude toto opatrenie platné ešte nie je známe. Podľa šéfky finančníkov Lenky Wittenbergerovej to záleží na situácií. „Takéto preventívne opatrenie zavádzame na v tejto chvíli časovo neohraničené obdobie. Podľa vývoja situácie budeme kontroly upravovať,“ avizovala. Kontroly tovaru majú za cieľ ukončenie dovozu pofiderného tovaru. Majú tiež zabrániť politicky zneužívaným informáciám o nečinnosti Finančnej správy.

V tejto veci začali jednať už aj poslanci. Výbor pre financie a rozpočet mal nedávno na FS prieskum, ktorý priniesol skutočne rozporuplné reakcie. Poslanci sa totiž stále nedokážu zhodnúť ani loen na tom, či dlžnú sumu skutočne budeme musieť uhradiť.

Slovensko možno zaplatí 302-miliónov

Podvody pri preclievaní tovaru z Číny rozvírili politické vody ešte počas septembra. František Imrecze z postu prezidenta Finančnej správy dobrovoľne odišiel a Slovensko začalo vyjednávať s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF).

Práve podľa OLAF-u by malo Slovensko kvôli podhodnoteným tovarom z Ázie zaplatiť Európskej únií vyše 300-miliónov.

Problémy s preclievaním tovarov však  mali aj iné krajiny. Rovnakým problémom ako máme my čelí aj Veľká Británia, Maďarsko, Španielsko či Malta. Európska komisia začala od Veľkej Británie tento dlh vymáhať.

Škoda ktorá pri preclievaní vznikla pritom nie je len 300-miliónov, ktoré dlžíme Európskej únií. O peniaze za clo bolo ukrátené aj Slovensko. Aby toho nebolo málo, SaS už od septembra tvrdí, že nám vznikla aj škoda na DPH. „Ide o historicky najväčší oficiálne zdokumentovaný colný a daňový únik na Slovensku,“ povedal v septembri k téme bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy Peter Cvik. Poslancovi Rajtárovi mal tento fakt potvrdiť aj generálny riaditeľ Finančnej správy Milan Jurčina. Veci, ktoré boli takýmto spôsobom preclené, mali putovať najmä na čierny trh. Podľa Rajtára tento textil nájdeme na trhoviskách, alebo v rôznych malých obchodoch, ktoré predávajú lacný čínsky tovar.