Domáce Politika

Kažimír podá demisiu budúci týždeň. Vystriedať ho má Pellegrini

Peter Kažimír. Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Budúci týždeň pravdepodobne vo štvrtok (11.4.) podá súčasný minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) demisiu. Riadenie rezortu financií dočasne prevezme priamo premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), uviedol predseda vlády na štvrtkovom HN Clube Hospodárskych novín.

 

Pellegrini upozornil na významný tlak, ktorý je v súčasnosti smerovaný na rezort financií. Preto si nemyslí, že by očakávané vyjednávania v najbližších niekoľkých týždňoch mohol zvládnuť nový minister.

“Preto vám tu veľmi otvorene vyhlasujem, že ja vo štvrtok poďakujem ministrovi Kažimírovi a dočasne prevezmem riadenie rezortu financií, pokiaľ sa nevyriešia všetky otázky balíčkov, zásahov. Keď toto všetko bude vyriešené, potom odovzdám rezort novému ministrovi na dovládnutie,” doplnil na HN Clube Pellegrini.

Vládny Smer-SD má nominovať nového ministra za Petra Kažimíra, ktorý sa 1. júna ujme funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Podpredseda Smeru-SD Richard Raši nedávno hovoril, že v hre o tento post sú mená Františka Imreczeho, Ladislava Kamenického aj iné.

Kažimír bol ministrom financií od roku 2012. V NBS strieda Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.