Domáce Kauzy

Kauza smrteľného pobodania v centre Bratislavy pokračuje odvolacím konaním

Ilustračné foto - Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Kauza smrteľného pobodania z októbra 2017 pokračuje vo štvrtok odvolacím konaním na Krajskom súde v Bratislave. V tomto prípade si v októbri 2018 slovenský občan indického pôvodu Nishit T. vypočul oslobodzujúci rozsudok. Ako vtedy skonštatoval predseda senátu Okresného súdu Bratislava I Michal Kačáni, konanie obžalovaného naplnilo podmienky nutnej obrany. Súd zároveň obžalovaného prepustil z väzby. Prokurátor vtedy podal odvolanie.

Obžalobe pre trestný čin vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu čelil slovenský občan indického pôvodu Nishit T. Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž. Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita T. zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút. Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom.

Súd sa nestotožnil s tým, že išlo o rasistický útok

V odôvodnení oslobodzujúceho rozsudku predseda senátu prvostupňového súdu skonštatoval, že je zjavné, že obžalovaného napadli poškodení. Z ustálenej judikatúry podľa neho vyplýva, že použitie noža proti viacerým útočníkom je možné považovať za spôsob primeraný obrane. Napadnutý totiž podľa neho nemusí voliť najmiernejší spôsob obrany alebo ustupovať.

„Súd sa nestotožnil s tým, že išlo o rasistický útok, pričom ale nie je vylúčené, že to tak obžalovaný mohol vnímať,” povedal predseda senátu s tým, že v podmienkach Slovenska nie sú útoky na osoby inej farby pleti výnimočné. Spomenul aj prípad Filipínca Henryho Acordu. Dodal, že aj keď rany nožom mierili na citlivé miesta poškodených, neznamená to úmysel zabiť, zvlášť keď sa zohľadnia podmienky ako nočný čas alebo množstvo vypitého alkoholu.