Domáce Top

Kauza odobratého Marca hýbe Slovenskom: Rokovať bude aj výbor

BRATISLAVA – Opozičné poslankyne Erika Jurinová (OĽaNO-Nova), Natália Blahová (SaS) a Martina Šimkovičová (Sme rodina) chcú zvolať rokovanie parlamentného výboru pre ľudské práva, na ktorom chcú zistiť, či sedemročný Marco bol odobratý starej matke nezákonným spôsobom. Jurinová je predsedníčkou výboru. Jeho rokovanie musí zvolať do siedmich dní, ak o to požiada tretina jeho členov.

O malého Marca sa takmer od narodenia starala stará mama, súd ho po siedmich rokoch prisúdil matke. Prípadom sa od stredy zaoberá generálna prokuratúra. Vyšší súdny úradník a pracovníčka úradu práce, sociálnych vecí a rodiny zobrali Marca z triedy plnej detí v piatok v Základnej škole Brehy.

Na prípad upozornila blogerka Monika Kozelová. Podľa nej prípad nie je štandardný. „Odobratie dieťaťa bolo neprijateľné,“ povedala dnes na tlačovej besede. Podľa nej na prípade pracuje tím advokátov. Jurinová pripomenula, že záujem dieťaťa musí byť prvoradý. „Dieťa žilo v láskyplnom prostredí a bolo z neho vytrhnuté,“ zdôraznila s tým, že sa rozhodla spolu s kolegyňami zvolať mimoriadne rokovanie výboru.

Na výbor pozvú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a ministra práce Jána Richtera. „Chceme vysvetlenie konania úradníkov a ako to budú riešiť. Medializovaný bol len jeden prípad, ale takéto prípady sa často opakujú,“ konštatovala Jurinová.

Poslankyňa SaS Natália Blahová označila postup úradov za gestapácky. „Videli sme, ako štátne úrady pristupujú k deťom. Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú dieťaťa pýtať na jeho názory. Dieťa môže rozhodnúť o svojom živote. Marco vypočutý nebol,“ zdôraznila. Takto však podľa nej prebieha väčšina výkonov súdnych rozhodnutí.

„Títo úradníci sú na mieste činu ombudsmanom dieťaťa. Na videu nie je vidno, že kolízna opatrovníčka vystúpila na obranu dieťaťa. Bol porušený zákon a postup, ale aj ľudské práva a práva dieťaťa,“ povedala. Blahová požiada verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú na preskúmanie výkonu rozhodnutia. „Podávam podnet na ministerstvo práce, aby prešetrilo konanie kolíznej opatrovníčky a rezort spravodlivosti vyššieho súdneho úradníka. Poškodené nebolo jediné dieťa, ale ďalších dvanásť detí, ktoré konaním utrpeli traumu,“ dodala.

Podľa Kozelovej stará matka volala na úrady, kde jej povedali, že je vo Švajčiarsku, kde chodí do školy. Potom sa opravili, že možno je v Česku. Zdôraznila však, že úrady nechcú povedať, kde sa Marco nachádza. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová si myslí, že ombudsmanka pre deti Viera Tomanová sa mala do piatich minút od medializácie prípadu celej veci ujať.