Domáce Politika Kauzy

Kauza “Kočnerových sudkýň” pokračuje. Gál by chcel pre Súdnu radu a svoj rezort viac právomocí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vláda v najbližších hodinách pripraví znenie legislatívnych návrhov, ktoré zabezpečia zákonné a včasné vyvodenie zodpovednosti voči sudcom a prokurátorom. Novinárom to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), policajným prezidentom Milanom Lučanským a so zástupcami súdnej rady a generálnej prokuratúry.

 

Pellegrini tvrdí, že nechce, aby to boli lacné návrhy „Lex Jankovská“ alebo „Lex Trnka“. Podľa premiéra pochybenie jednotlivcov ohrozuje službu slušných sudcov a prokurátorov, ktorí denne rozhodujú o dôležitých veciach.

„Rozhodli sme sa konať vecne, racionálne s tými, ktorí problematike aj rozumejú. Na stretnutí sme jasne povedali aj s pánom ministrom Gálom, že nemienime zovšeobecňovať a tvrdiť, že celé súdnictvo a prokuratúra sú zlé. Spoločne sa musíme vysporiadať so zlyhaniami jednotlivcov. Či už ide o kauzu Gorila, alebo zvukovú nahrávku Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora (Dobroslava Trnku, pozn. SITA),“ povedal Pellegrini. Podľa premiéra je kľúčové, aby nová legislatíva, ktorú pripraví ministerstvo spravodlivosti, ešte dnes zamedzila podobnému správaniu sa v budúcnosti. Pellegrini tiež dodal, že ľudia, ktorí páchali trestnú činnosť, musia byť spravodlivo a exemplárne potrestaní.

Rezort spravodlivosti situáciu analyzuje

Ministerstvo spravodlivosti analyzuje možné legislatívne úpravy od konca augusta tohto roka, keď voči niektorým sudkyniam a prokurátorovi zasiahla polícia. Medzi nimi bola aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. „Odvtedy analyzujeme naše možnosti. Hovorili sme, že náš právny poriadok je dobrý, pretože počíta s tým, že aj medzi sudcami alebo prokurátormi môžu byť ľudia, ktorí zlyhajú a spáchajú trestný čin. Na to je inštitút vznesenia obvinenia konkrétnej osobe, na základe ktorého má minister spravodlivosti alebo generálny prokurátor dostatočné páky,“ povedal Gál.

Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Podľa jeho slov každá zúčastnená strana predniesla na dnešnom pracovnom stretnutí svoje vlastné návrhy. Na ministerstve následne budú pokračovať pracovné skupiny, ktoré ich zjednotia a prenesú do konkrétnej legislatívy. Aké bude jej znenie, kompetentní nespresnili.

Vláda sa chce pri právnej úprave zákona vyhnúť možnému konfliktu s ústavou a tiež takzvanej retroaktivite, keďže právne predpisy nemôžu platiť spätne. „Musíme si byť istí, že naše návrhy nebudú napadnuteľné na Ústavnom súde SR, nebudú retroaktívne a nezabránia tomu, aby sa podozriví ľudia vyhli trestnoprávnej zodpovednosti,“ dodal Gál. Ak aj ministerstvo pripraví novú legislatívu, nie je celkom zrejmé, či sa bude dať použiť na v súčasnosti podozrivé osoby.