Domáce Kauzy Politika Top

Kauza Čistý deň. Tománek opäť odmieta zlé zaobchádzanie s klientmi

GALANTA – Všetci zamestnanci aj klienti resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante spolupracujú so všetkými kontrolami, ktoré sa o zariadenie zaujímajú.

Podľa riaditeľa Petra Tománka však s frustráciou a zdesením sledujú opakovane preukázateľné lži, ktoré o údajných udalostiach v zariadení šíria niektorí politici. Tománek dnes vo vyhlásení opäť odmietol obvinenia z toho, že v Čistom dni klientom niekto ubližoval.

Tománek sa pýta

„Predovšetkým sa pýtame, prečo by zhruba jedna tretina klientov nášho zariadenia, ktorí sú u nás dobrovoľne, nie z nariadenia súdu, zotrvávala v zariadení, kde sa k nim údajne zle, neľudsky správajú. Dávali by rodičia deti dobrovoľne do zariadenia, kde im škodia? Rovnako sa v konkrétnom prípade Natálie pýtame, prečo by matka s údajným vedomím o znásilnení jej maloletej dcéry nevyužila opravný prostriedok a súhlasila s opätovným umiestnením dieťaťa do nášho zariadenia,“ uviedol Tománek.

Odmieta tvrdenia o psychológoch

Skonštatoval, že súdy v dvanástich prípadoch rozhodli o ponechaní klientov v Čistom dni. Riaditeľ Tománek odmietol tvrdenia o tom, že v zariadení chýba psychológ s tým, že on osobne má psychologické vzdelanie, okrem toho Čistý deň zamestnáva šesť ďalších psychológov.

Ak v minulosti porušil pravidlá terapeut, bol s ním okamžite rozviazaný pracovný pomer a informácie boli poskytnuté príslušným inštitúciám. Proces resocializácie v Čistom dni absolvovalo za šestnásť rokov jeho existencie viac ako tisíc klientov.

Špeciálny vyšetrovací tím

O prípade údajného znásilnenia 14-ročnej Natálie v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante informovala už niekoľkokrát poslankyňa SaS Natália Blahová. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu.

Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím.

Neštátne zariadenie s akreditáciou ministerstva

Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu sociálnych vecí odobrať Čistému dňu akreditáciu pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené.

Deti by v takomto prípade boli premiestnené do iných zariadení. Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie strediska, ktoré vedie.