Spoločnosť Zahraničné

Katastrofálne požiare v Kalifornii si vyžiadali už 56 obetí

CHICO – Na najmenej 56 mŕtvych sa zvýšil počet obetí v dôsledku mohutného lesného požiaru, ktorý sa rozšíril na severe Kalifornie. Ide tak o prírodný požiar s najtragickejšou bilanciou v dejinách tohto amerického štátu. S odvolaním sa na miestne úrady o tom v stredu večer miestneho času informovala agentúra AP.

Kalifornské úrady oznámili zvýšenie počtu obetí požiaru o ďalších osem ľudí po tom, ako zintenzívnili pátranie po nezvestných osobách. Dodali, že 130 ľudí je stále nezvestných.

Počas tlačovej konferencie príslušné orgány informovali, že požiar sa medzičasom rozrástol na 346 kilometrov štvorcových a zničil takmer 9000 príbytkov. Podľa informácií bolo do záchrannej akcie vyslaných 5000 požiarnikov, ktorým sa v súčasnosti podarilo dostať požiar pod kontrolu na 35 percent.

Navyše na mieste kde sa zhromažďovali ľudia, ktorých pred ničivým požiarom evakuovali, vypukol norovírus. Ako oznámila hovorkyňa miestneho zdravotníckeho úradu, laboratórne testy potvrdili výskyt vírusu a nakazených umiestnili do karantény v meste Chico v štáte Kalifornia. Infikovaných, ktorých počet úrady neuviedli, oddelili od zdravých ľudí.

Norovírus je vysoko nákazlivý a môže spôsobiť hnačku, horúčku alebo bolesť rôznych častí tela.

Lesné požiare v Kalifornii, ktoré vypukli minulý týždeň, už vyhnali zo svojich obydlí 52.000 ľudí. Americký prezident Donald Trump vyhlásil Kaliforniu za štát zasiahnutý veľkou prírodnou katastrofou a nariadil uvoľnenie federálnej pomoci pre najviac postihnuté okresy.

Galéria
Niekoľko ľudí zhorelo vo vlastných autách, keď sa pokúšali uniknúť pred požiarom. TASR/AP
Hasiči sa zo všetkých síl snažia dostať požiar pod kontrolu. TASR/AP
Pri ničivých požiaroch netrpeli len ľudia. TASR/AP
Požiar zanechal po sebe totálnu spúšť. TASR/AP
Polícia odnáša telá obetí požiaru v mestečku Paradise. TASR/AP
Niekoľko ľudí zhorelo vo vlastných autách, keď sa pokúšali uniknúť pred požiarom. TASR/AP
navigate_before
navigate_next