Top Zahraničné

VIDEO Katastrofálne počasie v Nemecku a Rakúsku pokračuje. Učiteľ sa zadusil snehom pred očami žiakov

Počasie v Nemecku a Rakúsku robí obrovské problémy. (SITA/AP)

BRATISLAVA – Obrovské problémy, ktoré spôsobuje zimné počasie v častiach Nemecka a Rakúska, stále pretrvávajú. V oboch krajinách je mnoho obcí, ktoré sú odrezané od sveta. Obrovské masy snehu zasahujú do života ľudí najmä v oblasti Álp.

Extrémne zimné počasie v Nemecku a Rakúsku spôsobuje obrovské problémy. Netýka sa to len dopravy. Zavretých je aj mnoho škôl. Niektoré obce sú odrezané od sveta a prerušilo sa aj zásobovanie elektrickou energiou. Predpovede pritom hovoria, že snežiť v najbližších dňoch neprestane. Nemecká meteorologická služba vyhlásila v 22 okresoch varovanie pred zlým počasím.

Nehody a zápchy

Na nemeckej diaľnici A9 zasa uviazlo v stredu večer 50 kamiónov a nákladných vozidiel. Ako uviedol hovorca diaľničnej polície, ich vyprosťovanie je náročné. “V niektorých miestach sa k ním nevedia dostať ani odhŕňacie vozidlá,” vysvetlil. Vodiči nákladných vozidiel, ktorí sa pri hustom snežení a poľadovici začali v oblasti stúpania kĺzať a boli nútení odstaviť svoje vozidlá, museli byť trpezliví a čakať v kabínach.  Ako povedal hovorca diaľničnej polície pre FOCUS Online, polícia začala vodičov ráno budiť.

Katastrofálna situácia sa dotkla aj vodičov osobných vozidiel. V smere na Mníchov sa vytvorila 16-kilometrová kolóna. Záchranári vodičov zásobovali teplými nápojmi a dekami. Neutíchajúce sneženie viedlo na juhu Bavorska aj k mnohým dopravným nehodám. Hovorkyňa polície uviedla, že ich môže byť takmer stovka.

Na nemeckej diaľnici A20 došlo k hromadnej nehode ôsmich vozidiel. Niekoľko ľudí sa zranilo. Na vine bola poľadovica. Popadané stromy zasa spôsobili obrovské obmedzenia v železničnej doprave. Mnohé trasy v okresoch Traunstein a Garmisch-Partenkirchen boli uzavreté.

Dráma na diaľnici: V zápche zomrela 54-ročná žena

Na nemeckej diaľnici  A8 zomrela vo svojom aute počas dopravnej zápchy 54-ročná žena. Podľa polície prevádzka na diaľnici stála niekoľko hodín od stredy večer do štvrtka ráno. Zamestnanci nemeckého Červeného kríža zásobovali uviaznutých vodičov teplými nápojmi a dekami. Keď ich cheli opäť vyzdvihnúť, objavili nehybné telo ženy. Napriek okamžitej pomoci mohli lekári konštatoveť len smrť. Žena bola v aute sama. K príčine smrti sa polícia nechcela vyjadriť. “Cudzie zavinenie je ale vylúčené,” povedal hovorca pre FOCUS Online.

Katastrofálna situácia v Rakúsku

V rakúskom Štajersku je odrezaných od sveta 2 200 ľudí. V obci Radmer je to od nedele 530 osôb. Ich vyslobodenie je v nedohľadne. Od začiatku roka napadli štyri metre snehu a v nasledujúcich dňoch má napadnúť ďalší.

“Pracujeme s lopatami na sneh. Snažíme sa pravidelne odhádzať sneh zo striech. Za lopaty ďakujeme hasičom,” povedal starosta obce Ludwig Gottsbacher. Kedy im dôjdú zásoby potravín pre obyvateľov, nevie odhadnúť. 

“Najneskôr v piatok už to bude naozaj veľmi tesné. Máme miestneho dodávateľa, ktorý zadal veľkú objednávku, ale zásoby zostali u hasičov v Admonte. Musíme počkať, kým nám ich letecky dopravia.”


Nestabilá vrstva snehu môže zapríčiniť pád lavíny.

Pokračuje evakuácia

I keď zlepšenie počasia je zatiaľ v nedohľadne  (v Hornom Štajersku sa vo štvrtok očakáva pol metra nového snehu), existuje istý záblesk nádeje. Po tom, ako bolo možné uskutočniť dva lety vrátane jedného záchranárskeho, by mohlo krátke zlepšenie počasia umožniť odstrelenie mnohých lavín. Naopak v Hohertauerne to možné nebude, pretože lavíny by zavalili osídlené oblasti. Uväznených tu stále zostáva okolo 750 ľudí.

V stredu sa v obci Niederstuttern podarilo evakuovať  25 ľudí.  V obci Mitterberg/St. Martin zachránili 40 ľudí z 18 domov. Večer predtým sa dostalo do bezpečia 11 osôb z piatich domov. Celkovo sa v Štajersku podarilo evakuovať 236 ľudí. 

Učiteľ zomrel pred zrakmi žiakov

V rakúskom Štajersku zomrel v snehu pred očami svojich žiakov 62-ročný učiteľ. Ako informoval rakúsky portál wetter.at, muž stratil pri zjazde v Mariazeller Bürgeralpe jednu lyžu a spadol tvárou do čerstvého snehu. Zostal ležať v päťmetrovej hĺbke a zadusil sa. Hovorca rakúskej horskej záchrannej služby k tomu povedal: “Nemal žiadnu šancu sa sám vyslobodiť, preto tam uviazol.” Keďže sa miesto nachádzalo v nedostupnom teréne, žiaci mu pomôcť nedokázali. Na jeho vyslobodenie bolo potrebných desať mužov a snehová rolba.

Galéria
Zdroj: TASR / AP
Popadané stromy robia najmä v železničnej doprave veľké problémy. (SITA/AP)
Husté sneženie má pokračovať aj naďalej. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next