Politika Top Zahraničné

Katastrofálna situácia vo Venezuele: Nechutná taktika prezidenta Madura!

CARACAS – Situácia, ktorá sa mu vymyká spod kontroly. Venezuelsky prezident Nicolas Maduro čelí v krajine veľkým problémom, z ktorého najväčší je pravdepodobne nedostatok jedla. To sa podľa najnovších správ navyše rozdeľuje neférovo.

Padajúce ceny ropy a inflácia spôsobili nestabilný stav. Ako uvádza Washington Post, od apríla 2016 preto funguje systém lokálnych výborov, ktoré distribuujú dotované potraviny do najchudobnejších štvrtí v krajine.

Jedlo iba pre chavistov

Túto pomoc však dostane iba ten, kto je tzv. „chavistom”, teda podporovateľom sociálnej politiky exprezidenta Huga Cháveza, v ktorého šľapajách momentálne ide Nicolas Maduro. „Povedali mi to jasne a priamo do tváre: ‘Nepredáme ti to jedlo, tento benefit je iba pre chavistov’,” povedala Carmen Villegasová zo štvrte Caita.

foto_venezuela

Samotné výbory sú vlastne komunitné skupiny, nad ktorými nie je žiadny vyšší dohľad a v podstate si môžu robiť čo chcú, tvrdí žurnalista Edgar Lopez. „Maduro to používa ako spôsob na umlčanie oponentov tým, že ich vyhladuje,” dodáva Monica Baumgarten de Bolle z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku.

Ide o potravinový apartheid

Aktivisti nazvali momentálu situáciu „potravinovým apartheidom”. Termín charakterizovali ako situáciu, v ktorej vládne nerovnosť v rozdeľovaní jedla a malá skupinka ľudí rozhoduje o kvalite a kvantite jedla, ktorú dostane zvyšok populácie.

Venezuelčania si môžu jedlo kúpiť aj z vládou vlastnených obchodov, musia si však počkať, pretože rady sú extrémne dlhé. Ďalšou z možností sú súkromné obchody s vysokými cenami a čierny trh. Základné potraviny ako mlieko v prášku a balík cestovín stoja v prepočte 703 dolárov, resp. 301 dolárov.

Novembrové protesty vo Venezuele
Novembrové protesty vo Venezuele

Zdroj: ph, Foto: SITA, mic.com