Spoločnosť Top Zahraničné

Katastrofa ukrajinského lietadla v Iráne. Na povrch sa dostali podozrivé skutočnosti

Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP

TEHERÁN/PRAHA – (TASR) Iránsky letecký úrad po nehode lietadla označil podľa iránskej spravodajskej stanice Chabar za jej príčinu technické problémy.  Aj ukrajinské veľvyslanectvo v prvom príspevku na sociálnej sieti vylúčilo možnosť teroristického alebo raketového útoku.

 

Ako však upozorňuje stránka Aviation Herald, ktorá sa špecializuje na letecké nehody, príspevok zo sociálnej siete ukrajinskej ambasády v Iráne neskôr zmizol. V novej verzii vyhlásenia veľvyslanectvo oznámilo, že príčiny nehody vyšetruje osobitná komisia a že všetky verzie katastrofy, ktoré pochádzajú z iných zdrojov, treba považovať za neoficiálne.

V súvislosti s vyhlásením iránskych úradov o technických príčinách nešťastia vyjadril svoje pochybnosti pre Českú televíziu aj letecký publicista Martin Salajka, podľa ktorého sa to nedá tak rýchlo určiť, “iba že by to niekto vedel, že to spôsobil.” Podľa neho je nezmysel tvrdiť krátko po páde lietadla, že príčinou bola technická porucha. “Je to veľmi podivné, ako rýchlo sa s tým vyrovnali. Na druhej strane je to asi pochopiteľné, pretože sa budú snažiť tvrdiť, že to bola nejaká v úvodzovkách bežná príčina. Teda technická porucha alebo niečo podobné, než aby priznali, že by to mohlo byť aj niečo iné. Ale rozhodne je to špekulácia, ktorá nebude v tejto chvíli ničím podložená,” povedal Salajka.

Zábery horiacich trosiek lietadla. Zdroj: YouTube

Expert tiež spochybnil, že štart a pristátie sú najnebezpečnejšie fázy letu. Podľa neho sú jednotlivé fázy letu približne rovnako nebezpečné. Pripustil, však že o nejaké malé percento sú štart a pristátie predsa len nebezpečnejšie.

Salajka pre ČT tiež povedal, že lietadlá Boeing 737-800 NG (Next Generation) sú pomerne nové, moderné a spoľahlivé. “To, ktoré spadlo, bolo údajne staré tri roky. V lietadlovom parku spoločnosti (ukrajinskej, pozn.red.) prevládajú Boeingy 737, najviac zastúpené práve v tej verzii 800, ktorá je relatívne moderná a mladá,” vysvetlil odborník. 

“Technická závada, po tých rokoch prevádzky tejto verzie, je relatívne málo pravdepodobná. Skôr by som vsadil na nejakú inú príčinu. To znamená buď chyba pri pozemnej obsluhe, alebo ďalšie možnosti, ktoré ponúka oblasť vojnového konfliktu, alebo nejaká nedbanlivosť. Ale myslím si, že konštrukčná závada by bola až na poslednom mieste možných príčin tejto havárie,” vysvetlil na záver rozhovoru pre Českú televíziu Salajka.

Lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne. Nehodu neprežil nikto zo 176 ľudí na palube.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko oznámil, že medzi obeťami boli dvaja Ukrajinci a deväť ukrajinských členov posádky, 82 iránskych občanov, 63 Kanaďanov, desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Irán odmieta vydať čierne skrinky

Irán odmieta odovzdať výrobcovi – americkej spoločnosti Boeing – letové zapisovače lietadla Boeing 737-800, ktoré sa v stredu krátko po štarte zrútilo neďaleko Teheránu. Zahynulo pri tom najmenej 170 ľudí na palube, z ktorých väčšina boli občania Iránu a Kanady. Informovala o tom iránska agentúra MEHR.

“Čiernu skrinku nedáme výrobcovi a Američanom,” uviedol Alí Alí Ábedzáde, výkonný riaditeľ iránskej agentúry pre civilné letectvo.

Dodal, že krajina, do ktorej budú záznamníky prevezené na dešifrovanie, ešte nebola vybraná.

Ábedzáde zdôraznil, že príčina nehody nebude zverejnená, kým nebude dokončená analýza údajov z čiernej skrinky.

Iránsky štátny telerozhlas IRIB medzičasom informoval, že na mieste havárie sa našli oba palubné zapisovače havarovaného lietadla spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA).

Podľa agentúry Interfax spoločnosť Boeing bola informovaná o havárii lietadla svojej výroby v Iráne a začala zhromažďovať informácie o okolnostiach leteckej tragédie.

Mohlo by vás zaujímať

Galéria
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Trosky havarovaného lietadla. Zdroj: SITA / AP
Pri katastrofe prišlo o život 176 ľudí. Zdroj: SITA / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
Na snímke záchranári na mieste havarovaného ukrajinského lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next