Politika Zahraničné

Katalánskych lídrov odsúdili na dlhoročné tresty väzenia

Na archívnej snímke demonštranti nesú obrovskú katalánsku vlajku počas protestu v rámci osláv Národného dňa Katalánska v Barcelone 11. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

MADRID – Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont označil za “nehoráznosť” rozhodnutie španielskeho najvyššieho súdu, ktorý  v pondelok poslal na dlhoročné tresty väzenia deviatich bývalých katalánskych lídrov – vrátane vicepremiéra Oriola Junquerasa. Toho španielsky súd poslal do väzenia na 13 rokov.

 

“Celkovo sto rokov. Nehoráznosť. Teraz stojím ešte väčšmi než kedykoľvek predtým pri vás a vašich rodinách. Je čas na reakciu, aká tu ešte nebola,” napísal na Twitteri Puigdemont.

Listom z väzenia zverejneným jeho stranou Republikánska ľavica Katalánska (ERC) reagoval na rozsudok aj Junqueras.

“Tým, ktorých ženie vpred len vôľa ubližovať, tým odkazujeme, že dneškom sa nič nekončí, ani ste nezvíťazili, ani nepresvedčili… My sa vrátime ešte silnejší. Vrátime sa a zvíťazíme,” uviedol v liste bývalý katalánsky vicepremiér.

V pondelok si rozsudok španielskeho najvyššieho súdu vypočulo 12 obžalovaných. Troch z nich súd uznal za vinných len z občianskej neposlušnosti a do väzenia ich neposlal. Ostatných deviatich uznal súd za vinných z protištátnej činnosti a vymeral im tresty v rozmedzí 9-13 rokov. Ani jeden obžalovaný však nebol uznaný za vinného zo vzbury – s trestnou sadzbou až 25 rokov väzenia.

Vzbury sa lídri mali podľa obžaloby dopustiť zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následným vyhlásením Katalánskej republiky.

Bývalý katalánsky premiér Puigdemont je na úteku pred španielskou justíciou, ktorá ho v súvislosti s neúspešným pokusom o vyhlásenie nezávislosti od Španielska obvinila zo vzbury. Zdržiava sa v Belgicku a Madrid zatiaľ neuspel so snahami o jeho vydanie na stíhanie do vlasti. Keby sa vrátili do Španielska, hrozí mu zatknutie.

Katalánci zablokovali cesty

Katalánski demonštranti zablokovali viacero ulíc, ciest a železničných tratí na protest proti verdiktu španielskeho najvyššieho súdu, ktorý v pondelok vymeral dlhoročné tresty väzenia deviatim bývalým katalánskym lídrom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Premiér katalánskej regionálnej vlády Quim Torra požaduje, aby bola odsúdeným lídrom, ktorých označil za “politických väzňov”, udelená amnestia. Predseda ústrednej španielskej vlády Pedro Sánchez zase vyzval na obnovenie dialógu medzi Madridom a Barcelonou.

Demonštranti v Katalánsku zablokovali päť regionálnych ciest a v Barcelone zneprejazdnili viacero ulíc vrátane dôležitej dopravnej tepny Avinguda Diagonal, ktorá križuje celé mesto.

Protesty vypukli aj v Girone, Lleide a viacerých ďalších väčších katalánskych mestách. Pri Girone sa demonštrantom nakrátko podarilo zablokovať železničnú trať. K incidentom vážnejšieho charakteru však podľa katalánskej polície zatiaľ nedošlo.

“Žiadame slobodu pre politických väzňov, pre tých, čo odišli do exilu. Žiadame, aby celú záležitosť uzavrela amnestia pre všetky obete perzekúcie,” uviedol katalánsky premiér Torra v prejave, s ktorým vystúpil v televízii po vynesení rozsudku španielskeho najvyššieho súdu.

Šéf španielskej ústrednej vlády Sánchez vo svojej reakcii na verdikt zdôraznil potrebu otvorenia novej kapitoly vzťahov medzi Madridom a Katalánskom.

“Po rozhodnutí Najvyššieho súdu musíme otvoriť novú kapitolu založenú na pokojnom spolunažívaní založenom na dialógu,” uviedol Sánchez, ktorého citovala agentúra AFP.

Zároveň predstavil víziu “moderného, pluralitného a tolerantného Katalánska” ako súčasti Španielska.