Domáce

Kaníkova platforma sa volá Demokratická skupina: Podpora rastie, pridávajú sa ďalší

BRATISLAVA – Platforma, ktorú zakladá v SDKÚ-DS poslanec NR SR Ľudovít Kaník, bude niesť názov Demokratická skupina. Ide o pracovný názov. Ako povedal dnes novinárom Kaník, ide o názorovú platformu a oddnes bude on vystupovať ako jej reprezentant. Platforma vzniká ako neformálna skupina. Podľa neho sa k platforme prihlásilo 50 miestnych združení z celého Slovenska a tiež europoslanec Eduard Kukan. „Podpora rastie. Pridávajú sa ďalší jednotlivci a združenia,“ konštatoval. Podľa neho označenie Demokratická skupina vystihuje jeden z pilierov, na ktorých stáli hodnoty Demokratickej strany, ktorá spoluvytvorila súčasnú stranu SDKÚ-DS.

Kaník oznámil založenie názorovej platformy 21. mája. Platforma sa chce dištancovať od konania predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša, ktorý sa podľa Kaníka prepožičal návrhom Smeru v súvislosti s novozvoleným predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karolom Mitríkom. Kaník bol donedávna členom prezídia strany a predsedom jej rozpočtového výboru, pre nesúhlas s nomináciou Karola Mitríka na predsedu NKÚ sa však straníckych funkcií vzdal. Kaník má záujem zúčastniť sa na primárnych voľbách na lídra kandidátky SDKÚ-DS do parlamentných volieb.

Ľudovít Kaník ako reprezentant platformy predkladá do parlamentu viacero noviel zákonov. Ide o tie, s ktorými v tomto volebnom období už viackrát nepochodil. Napríklad navrhuje zmeny v priestupkovom zákone. Podľa neho totiž poberatelia sociálnych dávok majú imunitu. „Poberateľ je prakticky beztrestný, ak spácha priestupok, nemá z čoho zaplatiť pokutu. Úrady mu ju ani radšej neuložia. Ak nie je možné zaplatiť pokutu navrhujem, aby si ten, kto spácha priestupok, musel trest odpracovať verejnou prácou v prospech obce,“ povedal Kaník. Zároveň upozornil, že na páchanie trestnej činnosti sa zneužívajú maloletí. Preto tiež navrhuje, aby zodpovednosť za páchanie priestupkov maloletými bola prenesená na rodičov.