Domáce Top

Kaník chce na Kotlebu pre čierne zástavy podať trestné oznámenie

BRATISLAVA  – Vyvesenie čiernych zástav na oficiálnej budove Banskobystrického samosprávneho kraja je podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) propagácia fašizmu. “Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin,” informoval Kaník. Preto v najbližších dňoch plánuje podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marián Kotleba podľa Kaníka vyvesením čiernych zástav zašiel priďaleko vo svojom obdive a glorifikácii fašistického slovenského štátu. “Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový slovenský štát,” uviedol poslanec. Ako dodal, SNP je jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine.

Dnes, v deň 71. výročia Slovenského národného povstania, vyvesili na sídlo samosprávneho kraja v Banskej Bystrici čierne zástavy. V Banskej Bystrici sa koná aj hlavné spomienkové podujatie, na ktorom sa zúčastnili prezident SR Andrej Kiska, predseda parlamentu Peter Pellegrini a predseda vlády Robert Fico, ale aj iní politici.