Zahraničné Spoločnosť

Kanada a Holandsko sa pridali ku Gambii vo veci obžaloby Mjanmarska z genocídy

Zdroj: TASR / AP

OTTAWA – Kanada a Holandsko v stredu oznámili, že sa hodlajú oficiálne pripojiť k iniciatíve Gambie, ktorá podala na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) v Haagu žalobu na Mjanmarsko, obviniac ho zo spáchania genocídy počas zásahov proti tamojšej moslimskej menšine Rohingov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Kanadský minister zahraničných vecí Francois-Philippe Champagne a jeho holandský rezortný kolega Stef Blok v spoločnom vyhlásení uviedli, že obe krajiny konajú podľa záväzkov vyplývajúcich z Konvencie OSN o zabránení a trestaní genocídy z roku 1948 so zámerom “predchádzať trestnému činu genocídy a vyvodiť zodpovednosť voči zodpovedným”.

Ministri vyzvali aj ďalšie krajiny, aby podporili právny boj Gambie, ktorý bol spustený v mene 57-člennej Organizácie islamskej spolupráce (OIC). “Gambia podaním tejto žaloby na ICJ spravila chvályhodný krok smerom k ukončeniu beztrestnosti tých, ktorí v Mjanmarsku spáchali krutosti,” uviedli Champagne a Blok.

Šéfovia diplomacie označili tento prípad za “záležitosť celého ľudstva”. Podľa ich slov Kanada a Holandsko “pomôžu pri zložitých právnych úkonoch, ktoré sa v tejto súvislosti očakávajú, a budú venovať zvláštnu pozornosť zločinom týkajúcim sa sexuálneho alebo na rode založenom násilí vrátane znásilnenia”.

Gambia, malá západoafrická krajina s prevažne moslimským obyvateľstvom, zažalovala vlani v novembri prevažne budhistické Mjanmarsko na najvyššom súde OSN za porušovanie danej konvencie. Po tom, ako mjanmarská armáda v auguste 2017 spustila rozsiahly zásah v Jakchainskom štáte, utieklo do susedného Bangladéša približne 740.000 Rohingov.

Mjanmarská civilná líderka a nositeľka Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij na začiatku vypočúvaní na ICJ v decembri 2019 odmietla tvrdenia o genocíde, varujúc sudcov, že ak umožnia pokračovanie procesu iniciovaného Gambiou, budú tým riskovať opätovné rozdúchanie krízy a “podkopanie úsilia o zmierenie”.

Su Ťij pred tribunálom, kde ako šéfka mjamnarskej delegácie obhajovala svoju krajinu, pripustila, že armáda použila voči Rohingom “neprimeranú silu”, nemožno jej však pripisovať zámer spáchať genocídu.

Ťaženie mjanmarských ozbrojených síl voči Rohingom sa začalo po tom, ako rohinskí ozbrojenci v mjanmarskom administratívnom území Jakchainský štát zaútočili 25. augusta 2017 na policajné a armádne stanovištia.

ICJ je najvyššou právnou inštitúciou Organizácie Spojených národov, ktorá rozhoduje v sporoch medzi jednotlivými krajinami.