Domáce Politika Top

Kaliňák reagoval na prezidenta Kisku. Smiešne a nedôstojné, tvrdí minister

BRATISLAVA – Prezident Andrej Kiska podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka iba zvaľuje svoju vlastnú vinu na druhých, ktorí s jeho daňovými problémami a ďalšími prehreškami nemajú nič spoločné. Na dnešnej tlačovej konferencii minister pripomenul, že nemá na vyšetrovanie pána prezidenta absolútne žiadny vplyv. „Je pravda, že náš vzťah s pánom prezidentom je dlhodobo komplikovaný, ale podľa mňa by nemal chlap takto vyplakávať,” uviedol Kaliňák.

„Z môjho pohľadu to pôsobí až smiešne. Po prvé ja nemám žiadnu pokynovú právomoc v NAKA (Národná kriminálna agentúra poznámka red.), ani som sa kauzám pána prezidenta nevenoval. Jeho prípady, teda daňové podvody, sa vyšetrovali od roku 2014, niekedy v roku 2016 bolo vyšetrovanie zastavené a ja som sa o tom celom dozvedel až v roku 2017,” skonštatoval Kaliňák. Priznal, že má s prezidentom napäté vzťahy už od začiatku, pretože mu podľa vlastných slov veľa vecí odmietol.

Faktúra za ovracané lietadlo

„On to dnes nazýva pascami. Jednoducho, keď chcel najluxusnejší Mercedes z cenníka, tak som mu vysvetlil, že bude mať rovnaké auto ako ostatní verejní činitelia, alebo mi na to dá písomnú požiadavku, načo mi jeho poradcovia, ktorí rozhodujú za neho, vysvetlili, že to je pasca, pretože budem chcieť dať tú jeho žiadosť do médií,” povedal Kaliňák. Vytiahol aj ďalšie prípady, keď sa kancelária prezidenta sťažovala na obštrukcie zo strany ministerstva vnútra.

Kaliňák ďalej uviedol, že zvažuje pridať sa k ľudom, ktorí prezidentovi vystavili faktúry, pretože lietadlo ministerstva sa zo služobnej cesty hlavy štátu vrátilo znečistené. „Asi vystavíme faktúru za čistenie interiéru lietadla, ktoré sa nám vrátilo zo služobnej cesty celé od zvratkov,” tvrdí minister Kaliňák. Podľa jeho slov sú tieto incidenty príčinou zlých vzťahov medzi ním a prezidentom Kiskom. Sám uviedol, že bojovať ďalej nemieni a prezident by mal počúvať svoje vlastné slová o odstúpení pri podozreniach z daňových podvodov.

Odkaz Kiskovi

„Mňa osobne vyzval, že pokiaľ existuje tieň podozrenia z korupčného správania mal by som odstúpiť, teraz by som mu odporučil iba poslúchnuť svoje vlastné slová a niesť za svoje konanie zodpovednosť,” uzavrel Kaliňák. Na tému vyšetrovania prezidentových prípadov vystúpil aj policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý pripomenul priebeh celého preverovania firmy KTAG.

„Prvý podnet prišiel na Krajské riaditeľstvo PZ v Prešove v roku 2014 z Daňového úradu SR, druhý podnet bol podaný na Okresné riaditeľstvo v Poprade. V oboch prípadoch boli trestné stíhania preverené a uzatvorené. Pri prvom bolo konštatované, že trestný čin sa stal, ale bola uplatnená takzvaná účinná ľútosť,” priblížil Gašpar.

Nemám kompetencie, tvrdí Gašpar

V novembri 2017 potom Generálna prokuratúra vydala pokyn na opätovné preverenie všetkých prípadov, pretože považovala vyšetrovanie za nedostatočné. Až potom všetky štyri trestné spisy prevzala NAKA, aby viedol vyšetrovanie jeden úrad. Ako ďalej uviedol Gašpar, ani on sám nemá na vyšetrovanie príslušníkov NAKA žiadny vplyv.

„Nemám kompetencie na to, aby som niekomu prikazoval ako má kto koho vyšetrovať,” skonštatoval Gašpar. Prisľúbil, že je aj v jeho záujme, aby boli všetky záležitosti, týkajúce sa prezidenta Andreja Kisku, vyšetrené v čo možno najkratšom čase a zákonným spôsobom.

Foto: SITA