Domáce Spoločnosť Top

Kalavskej reforma dostala poslednú šancu. Veria jej lekári a týmto chce presvedčiť aj pacientov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Len pred dvomi týždňami ministerke zdravotníctva A. Kalavskej vláda neodobrila návrh stratifikácie nemocníc. Od premiéra Petra Pellegriniho ale dostala druhú šancu. Najbližší mesiac má využiť naplno, aby doladila posledné detaily a presvedčila všetky politické strany o význame tejto novinky. Šéfka rezortu svoju prácu zobrala vážne a dnes sa rozhodla predstaviť reformu nemocníc z pohľadu odborníkov a pacientov. Tí stoja za ministerkou a najradšej by Slovensko podrobili ,,Zdravej zmene”.

 

Z reformy zdravotníctva, o ktorej počúvame už mesiace, sa stala politická fraška a boj o voliča. Za týmto názorom si stojí aj ministerka zdravotníctva, odborníci či samotní lekári. Hlavná myšlienka, na ktorej čele mal stáť pacient, išla popri všetkých politických prieťahoch do úzadia. Budúcnosť slovenského zdravotníctva je tak zatiaľ nejasná, nakoľko sa ministerke o chvíľu končí mandát a nik nevie, čo nové parlantné voľby prinesú. Kalavskej návrh tak stále stojí na stole a jej nezostáva nič iné, len každému prácne vysvetľovať, čo tá stratifikácia vlastne znamená.

Od zavedenia úplne nového systému v slovenskom zdravotníctve si šéfka rezortu sľubuje nižší počet opakovaných operácií a hospitalizácií, zlepšenie dostupnosti kvalitnej a adresnej starostlivosti. Zmeny by mali pocítiť aj lekári, zdravotné sestry a zdravotnícki pracovníci. Vďaka ,,Zdravej zmene”, ako po novom nazývajú stratifikáciu, by mali vzniknúť aj špičkové pracoviská, zvýšila by sa odbornosť tímov nemocníc a rovnako by sa zvýšila aj ich špecializácia. ,,My chceme uviesť do života jasné a transparentné pravidlá na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov,” vysvetlila význam reformy nemocníc ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Stratifikácia má podľa Kalavskej znížiť počet odvrátiteľných úmrtí a priniesť kvalitnejšie a bezpečnejšie zdravotníctvo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Slovensko je opäť na chvoste

Azda každý Slovák vie, ako to vyzerá v našich nemocniciach. Niektoré sú ošarpané, staré, v iných zase chýba kvalitné vybavenie či ľudský prístup. Katastrofálnej situácie si je vedomá nielen ministerka, ale aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Slovenské nemocnice zaostávajú za krajinami západnej Európy. Za dôsledok to má mať nesledovanie kvality a výsledkov liečby. ,,Pacient dnes nemá možnosť reálne posúdiť kvalitu liečby v tej ktorej nemocnici. Pacienti očakávajú, že štát v ich mene bude klásť na nemocnice také nároky a kritéria, ktoré im umožnia ísť do hociktorej nemocnice s vedomím, že v daných výkonoch spĺňajú požadované prísne kritériá,” povedala Lévyová. A práve toto by mala zabezpečiť stratifikácia.

Nemocnice by mali mať po novom vytýčené kritériá, ktoré by museli spĺňať. Jedným z nich je aj minimálny počet výkonov za rok. Takýto krok má garantovať bezpečnú a kvalitnú liečbu. Na splnenie všetkých požiadaviek štátu by mali nemocnice dva roky. Do roku 2021 by tak museli zdravotnícke zariadenia plniť kritériá na 50 percent. Do roku 2022 si už svoje povinnosti budú musiať plniť naplno.

,,Zavedenie jednotných kritérií, vyžadujúcich od nemocníc lepšie výsledky liečby pacientov, považujeme za správny krok,” povedala prezidentka Asociácie na ochranu práv
pacientov Mária Lévyová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Voľné nemocničné lôžka?

Odborníci hovorili aj o tom, že pokiaľ necháme slovenské zdravotníctvo v pôvodnom nastavení, tak skolabuje. Súčasný stav nie je udržateľný. Kým teraz by sme potrebovali 6-tisíc nových lôžok, po zavedení všetkých zmien by bolo nutné zaobstarať len tisíc.

Následná zdravotná starostlivosť po vykonaní určitého zákroku na Slovensku nefunguje. Podľa ministerky by naše nemocnice mali poskytovať aj takýto druh starostlivosti. Postupne by však malo vzniknúť 3-tisíc dlhodobých lôžok po celej krajine. ,,Cieľom je, aby sa pacient po operácii doliečoval čo najbližšie k svojmu bydlisku,” uvádza ministerstvo.

Stratifikáciou sa má vytvoriť 3-tisíc dlhodobých nemocničných lôžok po celom Slovensku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Motivácia

Pracovať v oblasti zdravotníctva a pomáhať ľuďom tiež nie je najlepšie platená činnosť. Mladým ľuďom chýba motivácia, aby chceli pracovať v tejto sfére. Aj na túto problematiku ministerstvo zdravotníctva myslelo a plánuje zaviesť motivačné štipendiá pre zdravotné sestry či pre študentov medicíny. ,,Bojuje so zastaranou infraštruktúrou, nedofinancovaním a z toho rezultujúcim zadlžovaním, nízkym ohodnotením ľudskej práce, nedostatkom zdravotníkov a zlými podmienkami pre vzdelávanie budúcich lekárov,” objasnil aktuálnu situáciu  v nemocniciach kardiológ Robert Hatala. Absolventov medicíny chce rezort nalákať na prácu na Slovensku preplatením celého štúdia. Stačí, ak po štúdiu zotrvajú na Slovensku a zamestnajú sa v jednej z nemocníc.

Ministerka zdravotníctva chce zatraktívniť zdravotnícke zamestnanie. Zdroj: TASR / AP

Obavy zo zatvárania nemocníc

Ministerka zdravotníctva opäť ubezpečila verejnosť, že stratifikácia nemá priniesť zatváranie nemocníc, ale ich reštrukturalizáciu. Ak by Kalavskej návrh nakoniec poslanci schválili, zrušil by sa akýsi medzistupeň v nemocniciach. V praxi to znamená, že pokiaľ si váš zdravotný stav vyžaduje pomoc špecialistu, budete automaticky svojim lekárom odkázaný do konkrétnej nemocnice, ktorá je pripravená váš zdravotný problém vyriešiť. Vyhnúť by ste sa tak mali nekonečnému hľadaniu špecialistov a zbytočných mesačných prestojov s časenkou v ruke.

Stratifikácia nemá nemocnice zatvárať. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR