Domáce Politika Top

Kalavskej koniec je zavŕšený. Slovensko má nového ministra zdravotníctva

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA –  Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nomin. Smer-SD) dnes do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej zložila demisiu. Na čele rezortu tak definitívne skončila iba pár týždňov pred parlamentnými voľbami. Žezlo po nej prebral premiér Peter Pellegrini, ktorý je vedením rezortu dočasne poverený.

 

Pôvodne sa dnes mala prezidentka Zuzaka Čaputová s premiérom Petrom Pellegrinim kvôli Kalavskej stretnúť iba medzi štyrmi očami na neverejnom rokovaní. Dopoludnia však prezidentský palác oznámil zmenené plány – už aj s demisiou ministerky zdravotníctva a menovaním jej nástupcu. Andrea Kalavská ešte dnes oficiálne skončila v ministerskom kresle. Vedením rezortu zároveň hlava štátu poverila Petra Pellegriniho.

“Pani ministerka nechcela udržiavať v zdravotníctve iba status quo, ale pokúsila sa zmeniť jeho smerovanie. Chcem sa jej za to poďakovať, lebo som presvedčená, že to bola správna a opodstatnená ambícia. Napokon sa však nenašla politická vôľa nielen na reformu nemocníc, ale ani na takú zásadnú vec, akou je povinné očkovanie. Sklamaniu pani Kalavskej rozumiem,” povedala Čaputová.

Vyjadrila zároveň nádej, že reforma zdravotníctva bude relevantným podkladom pre novú vládu a ďalšieho ministra alebo ministerku v ich úsilí o pozdvihnutie úrovne nášho zdravotníctva.

Zuzana Čaputová. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Kopanec do Fica

Kalavská ponúkla demisiu predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu začiatkom decembra po tom, ako stiahol z rokovania parlamentu jej reformu nemocníc, na ktorej pracovala tri roky. Kalavskej sa nepáčilo okrem iného aj to, že poslanci ani len nemali možnosť vyjadriť svoj názor a o stratifikácii hlasovať. Stiahnutie reformy nebolo po chuti ani Pellegrinimu, vysvetloval to však tým, že zákon nemal v parlamente potrebnú politickú podporu.

Paradoxne, najväčšie problémy ministerke zdravotníctva spôsobila strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala. Robert Fico sa ešte koncom leta postavil proti a začal tlačiť na to, aby sa reforma schválila ako ústavný zákon. Odvtedy to začalo ísť so stratifikáciou takpovediac dolu vodou. „Keď ma má niekto za nič a trištvrte roka ma cvičí, je to jedno. Keď niekto ťahá hlasovanie niekoľko týždňov a správa sa neúctivo ku mne, viem s tým žiť. Ale, že sa niekto takto správa k národu, je pre mňa smutné,“ uviedla Kalavská, keď oznamovala svoj zámer odísť z ministerského kresla. Narovinu tiež povedala, že so stranou Smer-SD mala ideové spory.

Premiér Peter Pellegrini sa ešte pokúsil s Kalavskou si pohovoriť, tá však rozhodnutie odísť nezmenila. Medzitým jej v parlamente neprešiel ani ďalší zákon. Týkal sa povinného očkovania detí.

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mal to byť posun k lepšiemu

Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.

Mohlo by vás zaujímať: