Domáce Politika Top

Kalavská musela Ficovi vysvetľovať reformu nemocníc. Pripustila svoju demisiu

Andrea Kalavská pripustila, že by zvážila demisiu, keby sa jej nepodarilo spustiť projekt stratifikácie nemocníc. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA (Redakcia/TASR/SITA) – Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) pripustila, že by zvážila demisiu, keby sa jej nepodarilo spustiť projekt stratifikácie nemocníc. Urobila tak pred utorkovým stretnutím s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, ktorý chce, aby mu projekt podrobne vysvetlila. Po stretnutí informovala, že plánuje reformu predložiť ako ústavný zákon. 

 

“Áno, zvážila by som to,” reagovala na otázku novinárov, či by uvažovala aj o demisii. Fico vyzval Kalavskú na tlačovej konferencii minulý týždeň, aby vysvetlila najväčšiu reformu slovenského zdravotníctva.

Téma stratifikácie nemocníc spája názory koaličných aj opozičných strán. O nutnosti jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva hovoria ako vládne strany Most-Híd, SNS či Ministerstvo zdravotníctva SR na čele s Kalavskou, tak aj predstavitelia OĽaNO, SaS či nezaradení poslanci. Predseda Smeru-SD však uviedol, že ak by existovalo riziko, že súčasťou stratifikácie môže byť aj rušenie nemocníc, tak si rozhodnutie vyžaduje politické posúdenie.

Nemocnice rozdelené do troch kategórií

Reforma by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa nej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdravotné poisťovne nezazmluvnia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

Projekt stratifikácie nemocníc bol inšpirovaný zahraničnými konceptmi, v rámci ktorých došlo k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. Podľa ministerstva by mala priniesť kvalitnejšiu a bezpečnejšiu starostlivosť pre pacienta, nižší počet opakovaných operácií a hospitalizácií či zlepšenie dostupnosti nemocníc.

Reforma by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Bude potrebovať aspoň 90 hlasov

Po stretnutí s Robertom Ficom Kalavská informovala o svojej ambícii predložiť reformu ako ústavný zákon. Podľa nej sa tým zaručí plynulý priebeh aj v prípade, že by sa zmenila vláda. Podľa nej bola debata s predsedom najsilnejšej koaličnej strany konštruktívna. “Vysvetlila som pánovi predsedovi, o čom je materiál, ale on informácie, samozrejme, taktiež má,“ konštatovala po stretnutí. “Takže sme sa dohodli, že tento zákon je podporený, pôjde ďalej, v plnom rozsahu, avšak ako ústavný zákon, ktorý bude vyžadovať ústavnú väčšinu,“ povedala Kalavská.

Podľa ministerky je potrebná dohoda naprieč celým politickým spektrom. Bude vyžadovať ústavnú väčšinu, čiže 90 poslancov. “Tým pádom sa nemôže stať, keď bude niekto iný minister zdravotníctva, keď niekto iný bude pri vláde, aby táto reforma bola zastavená,“ vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva.

Podľa Kalavskej je súčasný materiál o reforme nemocníc vecne v poriadku, má sa teda zmeniť len jeho legislatívna forma. Ministerka chce o reforme ďalej rokovať s koaličnými aj opozičnými poslancami, budú sa snažiť nájsť ústavnú väčšinu.

“Pán predseda dostal od pani ministerky zdravotníctva v podstate všetky potrebné informácie, ktoré potreboval vedieť,” konštatoval hovorca Smeru – SD Ján Mažgút. Keďže ide o významnú zmenu, ktorá je naplánovaná na 11 rokov, tak je podľa neho vhodné, aby zákon išiel formou ústavného zákona. Ako dodal, o materiáli bude rokovať aj koaličná rada.

Galéria
Poprad túto metódu zaviedol už v roku 2017 medzi prvými na Slovensku Zdroj: TASR / Adriána Antoková
Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
V žilinskej fakultnej nemocnici majú detskí pacienti nové sociálne zariadenia a nadštandardné izby. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Krajčí chce dobojovať výstavbu legendárnych Rázsoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Už v roku 1993 sa mala Bratislava pýšiť novou nemocnicou. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
V Bratislave budú počas sviatkov fungovať pohotovostné aj zubné ambulancie pre deti aj dospelých. Ilustračné foto. ZDROJ: Peter Korček
Stratifikácia nemocníc má trvať 10 rokov a platiť by mala začať od 1. januára 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dievčina leží v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next