Domáce Spoločnosť Top

Kalavská modernizuje urgentné príjmy. Budú špičkovejšie a bude ich viac

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Rezort zdravotníctva pristúpil k radikálnym zmenám. Počet urgentných príjmov by sa mal zvýšiť a vybavenie ambulancií by malo byť na špičkovej úrovni. Do roku 2020 by malo prejsť modernizáciou 44 urgentných príjmov. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) hovorí o zlepšení aktuálnej situácie. 

 

Vláda schválila návrh z dielne rezortu zdravotníctva, ktorým sa rozšíri počet urgentných príjmov. Tie sa tiež po novom rozdelia na dva typy. Ministerstvo apeluje predovšetkým na vybudovanie urgentných príjmov 2. typu, ktoré majú poskytovať vysoko kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Označovať sa tiež budú ako Oddelenia urgentnej medicíny. Ministerstvo zdravotníctva garantuje na tomto oddelení širšiu odbornosť špecialistov a lepšie materiálno-technické zabezpečenie, čiže väčší počet odborníkov na jednom mieste s kompletným zdravotným vybavením.

Z prvého urgentného príjmu 2. typu sa už tešia obyvatelia Banskej Bystrice a okolia. Fakultná nemocnica F.D. Roosevelta sa ako prvá môže pýšiť zmodernizovaným oddelením. Medzi najšpičkovejšie urgenty sa budú v budúcnosti radiť aj tie v Univerzitnej nemocnici Bratislava v mestskej časti Ružinov a na Kramároch, vo Fakultnej nemocnici v Žiline, Nitre a  v Košiciach, rovnako tak v Univerzitnej nemocnici v Martine či v Nemocnici v Poprade. ,,Prechodné obdobie na zriadenie špičkových urgentných príjmov 2. typu a splnenie materiálno-technického vybavenia ako aj personálneho zabezpečenia majú nemocnice do 30. júna 2020,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva. 

Na zriadenie špičkových urgentných príjmov majú nemocnice čas do 30. júna 2020. Zdroj: TASR / AP

Zmeniť by sa malo aj fungovanie urgentných príjmov 1. typu. Na rozdiel od súčasného systému ústavnej pohotovostnej služby budú mať nové urgenty triediaceho pracovníka, ktorý pacientov rozdelí podľa zdravotného stavu. K dispozícii tiež bude jedno lôžko, kde môže zostať pacient na pozorovaní. V ambulancii by mal byť po novom k dispozícii lekár spolu s personálom 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Do roku 2020 by malo byť na Slovensku vybudovaných a zmodernizovaných 34 urgentných príjmov 1. typu a 10 urgentov 2. typu. Nemocnice, ktoré neboli zaradené do siete urgetných príjmov dvoch typov môžu aj naďalej poskytovať urgentnú zdravotnú starostlivosť. ,,Rozdiel je len v tom, že platby z poisťovne nemajú hradené paušálom, ale na základe výkonov,” dodal rezort zdravotníctva.

Galéria
Ministerstvo zdravotníctva plánuje zmodernizovať slovenské urgentné príjmy. Zdroj: TASR / Roman Hanc
Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici ten svoj už má. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Oficiálneho uvedenia do prevádzky urgentného príjmu II. typu sa zúčastnila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Medzi najšpičkovejšie urgenty sa budú v budúcnosti radiť aj tie v Univerzitnej nemocnici Bratislava v mestskej časti Ružinov či vo Fakultnej nemocnici v Žiline. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Do roku 2020 by malo byť na Slovensku vybudovaných a zmodernizovaných 34 urgentných príjmov 1. typu a 10 urgentov 2. typu. Zdroj: TASR /František Iván
navigate_before
navigate_next