Zahraničné Spoločnosť Top

K tragédii na Dunaji v Budapešti nemuselo dôjsť. Úrady nepočúvali varovania odborníkov

Záchranný čln vyhľadáva obete v stredu 29. mája 2019, po tom, čo sa turistická loď zrazila s riečnou výletnou loďou na rieke Dunaj v Budapešti. Zdroj: SITA/AP

BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA (TASR) – Pri zrážke dvoch lodí na Dunaji v Budapešti v stredu neskoro večer prišlo o život najmenej sedem ľudí. Oznámil to hovorca záchrannej služby. Výletná loď s 35 ľuďmi na palube, z ktorých väčšinu tvorili juhokórejskí turisti, sa prevrátila po zrážke s väčšou loďou a potopila sa.

 

Podľa informácií juhokórejského ministerstva zahraničných vecí je nezvestných 21 ľudí. Zachrániť sa podarilo sedem z 33 cestujúcich. Dve z obetí sa podarilo identifikovať.

Maďarské médiá informovali o veľkej záchrannej operácii. Silné reflektory osvetľovali hladinu Dunaja. Pátranie po nezvestných bolo výrazne sťažené silným dažďom a prúdmi, uviedol portál index.hu. Teplota vody je iba 15 stupňov.

Juhokórejský prezident Mun Če-in nariadil vytvorenie krízového tímu a spolu s maďarskými úradmi prijal všetky možné opatrenia na záchranu nezvestných. Ministerstvo zahraničia oznámilo, že na miesto nešťastia vysiela rýchlu zásahovú skupinu s 18 úradníkmi a záchranármi.

Juhokórejská cestovná kancelária Verygoodtour sa za nešťastie ospravedlnila. Spoločnosť podľa vlastných slov urobí všetko pre to, aby pomohla obetiam a ich rodinám, povedal šéf služieb zákazníkom Lee Sang Moo v juhokórejskej televízii. 

Hotelová loď Viking Sigyn, ktorá mala naraziť do menšieho plavidla. Zdroj: SITA/AP

Podľa informácií juhokórkejskej agentúry Yonhap sa na lodi Morská panna (Hableany nachádzalo 30 turistov, ktorí si rezervovali výlet do východnej Európy. Boli tam aj dvaja sprievodcovia a dvaja členovia posádky. Väčšina pasažierov bola vo veku 40-50 rokov. Na palube bolo aj 6-ročné dieťa.

Juhokórejská ministerka na ceste do Budapešti

Ešte vo štvrtok má do Budapešti pricestovať delegácia vedená juhokórejskou ministerkou zahraničia Kang Kyung Wha. Má pomôcť koordinovať práce, informoval maďarské Klubradio. Podľa juhokórejskeho ministerstva pasažieri potopenej lode nemali oblečené záchranné vesty. Večerná plavba v Budapešti mala byť pre tursitov jedným z posledných bodov programu.

Na ceste do Budapešti sú aj príbuzní obetí z Južnej Kórey. Pomoc poskytla cestovná kancelária Verey Good Tour. Tá organizavala aj 13-dňový výlet skupiny turistov, ktorá sa skončila tragédiou.

Plavidlo budapeštianskej lodnej spoločnosti Panorama Deck je dlhé 27 metrov a má kapacitu 60 pasažierov. Hovorca spoločnosti v stredu večer uviedol: “Budú mobilizované všetky prostriedky na záchranu ľudských životov.”

Príčina kolízie zatiaľ nie je jasná. Nie je však vylúčená ľudská chyba, uviedol generálny sekretár Maďarského združenia lodnej dopravy, Imre Horvath. Lode sú v dnešnej dobe vybavené satelitným určovaním polohy, aby mohli s vysokou presnosťou určiť polohu vlastnú alebo polohu iných lodí a ich pohyb, uviedol.

Polícia začala trestné stíhanie neznámeho páchateľa vo veci ohrozenia s niekoľkonásobnými následkami smrti. Vypočula kapitána a posádku lode Viking Sigyn ako svedkov.

Potopila sa za pár sekúnd

Zástupca riaditeľa budapeštianskej polície polície Adrián Pál uviedol, že vyhliadková loď sa potopila v priebehu siedmich sekúnd“Zo záberov bezpečnostných kamier je to zrejnmé. Obe lode plávali rovnakým smerom, keď pod mostom medzi dvoma piliermi menšia loď  Morská panna z neznámych príčin zatočila pred väčšiu hotelovú loď. Menšia loď sa po náraze prevrátila a do siedmich sekúnd potopila,” vysvetlil.

Spresnil, že v čase zrážky bolo na palube bolo 35 ľudí. Z toho boli dvaja členovia posádky a zvyšných 33 juhokórejcov: “Dvaja turistickí sprievodcovia a 31 turistov. Sedem zachránených aj sedem mŕtvych sú všetci juhokórejskí občania. Medzi 21 nezvestnými sú dvaja občania Maďarska a 19 Juhokórejčanov. Potápači nám potvrdia, či sa v trupe potopenej lode nachádzajú nejaké telá,” dodal Adrián.

Dodal, že na záchranných operáciách sa podieľa 15 plavidiel a 200 ľudí. O pomoc pri pátraní po nezvestných požiadali aj susedné Srbsko. Polícia sa nechcela viac k vyšetrovaniu vyjadrovať.

Vedenie lodnej spoločnosti Panorama Deck vypočúvala polícia. Jej hovorca Mihaly Toth uviedol, že dvojčlenná skúsená posádka lode sa s nasadením života podieľala na záchrannej operácii.

Dunaj preteká centrom Budapešti a rozdeľuje ju na časti Buda a Pešť. Výlety loďou sú maďarskom hlavnom meste veľmi obľúbené, pretože poskytujú krásny výhľad a možnosť zhotoviť úžasné fotografie.

Video zo zrážky oboch lodí. Zdroj: YouTube

Márne varovania odborníkov

Maďarské médiá informujú o tom, že bolo otáztkou času, kedy sa odohrá takáto tragédia. Citujú pri tom odborníkov na lodnú dopravu. Lodník András Kurbélye pre index.hu povedal: “Je bežnou praxou, že hotelové lode v Budapešti vyplávajú k večerným prehliadkam mesta. Na Dunaji sa však v tej dobe pohybuje tiež rad menších lodí. S kolegami sme si hovorili, že je to nebezpečné a môže sa stať tragédia.”

Tiež povedal, že maďarské úrady mali tieto praktiky dávno zakázať. Podľa jeho slov by na nočné prehliadky mali byť využívané len malé lode. “Veľké hotelové lode by mali plávať na dlhších trasách a nemali by manévrovať v miestach, kde je na Dunaji hustá premávka,” vysvetlil.

“Nočné prehliadky Budapešti priamo z hotelových lodí začala prevádzkovať jedna spoločnosť, a potom sa rýchlo pridali ďalšie,” dodal.

Doteraz najväčšia tragédia na Dunaji

Doteraz najväčšou tragédiou na tomto európskom veľtoku za posledné roky je však smrť ôsmich slovenských námorníkov z tlačného remorkéra Ďumbier, ktorá sa odohrala približne v rovnakom čase ako v stredu v Maďarsku, a to o 20.00 h v októbri 1996.

Tragédia sa vtedy odohrala neďaleko elektrárne vo Viedni-Freudenau, keď sa tu potopil remorkér Ďumbier bývalej Slovenskej plavby dunajskej s jedným tlačným člnom. Na palube bolo vtedy deväť námorníkov, z ktorých sa jedného podarilo zachrániť, osem zahynulo. V ten večer boli na Dunaji mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky a krátko predtým sa dostala do takmer podobnej situácie slovenská osádka lode remorkéra Liptov.

Za posledných viac ako 20 rokov sa odohrali na Dunaji viaceré kolízie či už výletných lodí, alebo tlačných remorkérov a to na slovenskej, maďarskej, rakúskej či inej strane veľtoku. Väčšina z nich si nevyžiadala taký veľký počet obetí, ako v stredu pri Budapešti a v roku 1994 pri Viedni.

Na archívnej fotografii je vrak remorkéra Ďumbier. TASR/Štefan Puškáš

Lodné nehody v Európe za posledné roky

Nie je to však prvé lodné nešťastie, ktoré sa v Európe odohralo. Pripomeňme si niektoré z vážnych nehôd, ku ktorým došlo za posledné dva roky.

17. októbra 2017

Rakúsko: Za hustej hmly na dolnorakúskom úseku Dunaja došlo k zrážke motorovej nákladnej lode zo Slovenska s riečnym trajektom premávajúcim na trase Klosterneuburg-Korneuburg. Slovenské plavidlo smerovalo do Viedne.

27. decembra 2017

Nemecko: Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia v nemeckom meste Duisburg, kde výletná loď plaviaca sa po Rýne narazila do piliera diaľničného mosta. Na palube lode Swiss Crystal smerujúcej do Holandska sa v čase nehody nachádzalo 129 osôb z krajín Beneluxu.

Záchranári evakuujú cestujúcich z lode Swiss Crystal. Zdroj: SITA/AP

20. marca 2018

Nemecko: Dve osoby utrpeli ťažké zranenia pri zrážke dvoch plavidiel na Rýne, ku ktorej došlo pri Xantene v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Do menšieho plavidla narazila a fakticky ju “zrolovala” väčšia motorová loď. Kapitán menšieho plavidla a jeho manželka utrpeli zranenia.

Na archívnej fotkeje zrážka dvoch plavidiel na Rýne, ku ktorej doššlo pri Xantene v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko 20. marca 2018. Zdroj: TASR/DPA

11. júna 2018

Rusko: Jedenásť ľudí prišlo o život a ďalších päť bolo zranených pri zrážke katamaranu a remorkéra neďaleko Volgogradu vo večerných hodinách. Katamaran so 16 ľuďmi na palube sa prevrátil, cestujúci po zrážke vypadli cez palubu. V krvi kapitána katamaranu našli 2,17 promile alkoholu.

3. februára 2019

Čierna Hora: Štyria ľudia zahynuli v Čiernej Hore, kde sa na Skadarskom jazere prevrátil čln s pútnikmi. Päť osôb incident prežilo. Bol medzi nimi aj mních zo Srbska, ktorý pútnikov prepravoval po skončení bohoslužby vo Vranjinskom kláštore vzdialenom približne 20 kilometrov od čiernohorskej metropoly Podgorica.

20. marca 2019

Holandsko: Približne 200 cestujúcich evakuovali z paluby výletnej lode po zrážke s nákladným plavidlom, ktoré viezlo autá. K zrážke došlo na rieke Waal na východe Holandska. Výletná loď následkom zrážky vrazila do piliera železničného mosta ponad rieku, čo spôsobilo vážne poškodenie plavidla a požiar. Nik nebol zranený.

24. mája 2019

Rakúsko: Život 29-ročného lodníka zo Srbska si vyžiadala nehoda slovenskej tlačnej zostavy na úseku Dunaja pri meste Mauthausen v severnom Rakúsku. Plavidlá sa pri vchádzaní na Dunaj z prítoku Enns mierne vzpriečili, pričom došlo ku kolízii s pilierom miestneho mosta. Pri náraze muž vypadol z lode cez zábradlie vysoké iba 40 centimetrov, pričom nemal na sebe záchrannú vestu.

Galéria
Juhokórejskí záchranári sa pripravujú vstúpiť na palubu lietadla na odlet do Budapešti na medzinárodnom letisku Incheon v Incheone, Južná Kórea, štvrtok 30. mája 2019. Zdroj: SITA/AP
Pri vyhľadávaní vraku využili záchranári sonar. Zdroj: SITA/AP
Na nedatovanej snímke výletná loď Hableány pláva po rieke Dunaj, v pozadí budova maďarského parlamentu v Budapešti. Zdroj: TASR/AP
Poškodená loď Viking Sigyn kotví po nehode v prístave. Zdroj: SITA/AP
Hotelová loď Viking Sigyn, ktorá narazila do menšieho plavidla. Zdroj: SITA/AP
Loď Viking Sigyn po nehode ukotvili. Zdroj: SITA/AP
Hotelovú loď Viking Sigyn stráži polícia. Zdroj: SITA/AP
Muž hádže kvet do rieky Duna na pamiatku obetiam lodného nešťastia. Zdroj: SIRTA/AP
Záchranná operácia na Dunaji. Zdroj: TASR/AP
Na snímke vojaci počas pátrania po ľuďoch v rieke Dunaj po zrážke výletnej lode Hableány s iným plavidlom 30. mája 2019 v Budapešti. Zdroj: TASR/AP
Na snímke žena stojí na Margitinom moste, kde našli vrak potopenej výletnej lode Hableány 30. mája 2019 v Budapešti. Zdroj: TASR/AP
Záchranári pátrajú po obetiach na brehu rieky čoskoro štvrtok 30. mája 2019 potom, čo sa turistická loď zrazila s výletnou loďou, prevrátila a potopila sa v rieke Dunaj v Budapešti, Maďarsko, v stredu 29. mája 2019. Zdroj: SITA/AP
Vedúci úradník agentúry Good Good Tour Lee Sang-moo, vľavo, na tlačovej konferencii v sídle spoločnosti v Soule v Južnej Kórei vo štvrtok 30. mája 2019. Zdroj: SITA/AP
Polícia a sanitky stoja na brehu rieky vo štvrtok 30. mája 2019 po tom, čo sa turistická loď zrazila s riečnou plavbou loďou na rieke Dunaj v Budapešti. Zdroj: SITA/AP
Záchranári a policajti prehľadávajú rieku Dunaj z prístaviska po tom, čo sa turistická loď zrazila s inou loďou v stredu 29. mája 2019. Zdroj: SITA/AP
Záchranári pátrajú po obetiach na brehu rieky čoskoro štvrtok 30. mája 2019 potom, čo sa turistická loď zrazila s výletnou loďou, prevrátila a potopila sa v rieke Dunaj v Budapešti, Maďarsko, v stredu 29. mája 2019. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next