Politika Top Zahraničné

K brexitu sa pridal sexit. Aféra s exmodelkou dostáva Johnsona pod obrovský tlak

Johnson mal zneužiť svoju funkciu. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson zažíva ťažké obdobie. Okrem toho, že bojuje o brexit v určenom termíne 31. októbra, musí teraz čeliť sexuálnemu škandálu a úradnému vyšetrovaniu.

 

Boris Johnson má ďalší problém. Hrozí mu vyšetrovanie pre podozrenie z konfliktu záujmov. K tomu malo dôjsť, keď bol starostom Londýna. Regionálna vláda Londýna v piatok oznámila, že požiadala zodpovedný úrad  IOPC (Independent Office for Police Conduct), aby zistil, či je dostatok dôvodov pre Johnsonove trestné stíhanie. IOPC informáciu potvrdil s tým, že overenie tejto záležitosti bude vyžadovať dlhú dobu.

O čo vlastne ide? Johnsona obvinili, že v čase, keď bol starostom Londýna, uprednostňoval americkú obchodníčku a bývalú modelku Jennifer Arcuriovú. S tou mal dokonca mať aj sexuálny pomer, ako informoval Sunday Times.

Podľa týchto informácií Arcuriová mala počas Johnsonovho funkčného obdobia medzi rokmi 2008-2016 z verejných financií získať 126-tisíc libier (141-tisíc eur). Johnson ju mal uprednostňovať aj pri zahraničných cestách.

Arcuriová sprevádzala Johnsona na troch zahraničných cestách ako členka obchodnej delegácie, i keď na to nespĺňala oficiálne požiadavky, uviedol Sunday Times.

Na čo peniaze získala

Na presťahovanie americkej firmy do Spojeného kráľovstva získala Arcuriová v roku 2014 z verejných zdrojov 15-tisíc libier (takmer 16-tisíc eur).

Ďalších 100-tisíc libier (takmer 113-tisíc eur) z balíka určeného pre britské firmy získala v roku 2014, keď sa jej firma opäť sťahovala naspäť do USA. Vláda však neskôr túto platbu zmrazila. 

The Sunday Times tiež poznamenáva, že technologická spoločnosť Arcure Innotech v roku 2013 dostala z verejných zdrojov 10-tisíc libier (11 300 eur) a v roku 2014 1500 libier (takmer 1700 eur).

Johnson obvinenia odmieta

Johnson všetky obvinenia zo zneužitia svojej funkcie starostu Londýna odmieta. “Som veľmi, veľmi hrdý na všetko, čo sme urobili a určite aj na to, čo som ako starosta Londýna urobil,” uviedol šéf britkej vlády v nedeľu pred stretnutím konzervatívcov v Manchestri. Dodal, že dodržiaval všetky pravidlá. Johnson bol starostom Londýna v rokoch 2008 až 2016.

V rozhovore pre BBC Johnson ostro kritizoval svojho nástupcu Sadiqa Khana z opozičnej Labouristickej strany. Podľa neho by sa mal viac starať o policajtov, ako investovať do tlačového hovorcu.

 V súvislosti s najnovšími obvineniami Johnsonovi určite nepomohlo, že Arcuriová sa podľa Sunday Times pochválila priateľom, že keď bol starostom, mala s ním sexuálny vzťah. “Povedala, že spolu spia,” uviedol pre noviny jeden jej známy. 

Boris Johnson mal mať s Jennifer Arcuriovou sexuálny pomer. Zdroj: Twitter

Obvinila ho aj novinárka

Boris Johnson však čelí aj ďalšiemu obvineniu. Novinárka nedeľníka Sunday Times Charlotte Edwardesová v nedeľu vyhlásila, že ju britský premiér pred 20 rokmi chytil za stehno. V tom čase pracovala pre konzervatívny týždenník The Spectator. V ňom vtedy ako redaktor pôsobil aj Johnson. On to podobne, ako predošlé obvinenia, odmietol.

Tieto záležitosti len zvýšili už tak veľký tlak, pod ktorým sa Johnson nachádza kvôli brexitu. Zaumienil si, že už dvakrát odložený odchod krajiny z Európskej únie zavŕši 31. októbra a to aj za cenu, že vystúpenie bude bez dohody. Britský parlament ale prijal zákon, ktorý vylučuje tzv. tvrdý brexit. Okrem toho najvyšší súd v krajine zvrátil rozhodnutie Johnsona poslať parlament od 10. septembra do 14. októbra na nútenú prestávku. 

Boris Johnson so súčastnou partnerkou Carrie Symondsovou prichádzajú na konferenciu konzervatívcov v Manchestri. Zdroj: SITA/AP